Błąd medyczny – czy podpisanie oświadczenia, w którym zrzekamy się dochodzenia roszczeń zamyka drogę sądową?
Z błędem medycznym lub inaczej zwanym błędem w sztuce lekarskiej mamy do czynienia zarówno w przypadku błędu terapeutycznego (błędu w leczeniu, w tym operacyjnego), jak również błędu diagnostycznego (błędnego rozpoznania), o czym traktuje Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 31 marca 2015 roku, wydany w sprawie prowadzonej pod sygnaturą akt V Aca 713/14. Zatem, dochodzenie roszczeń z zakresu błędu medycznego będzie uzasadnione w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu operacyjnego, nieprawidłowego leczenia, a także postawienia przez lekarza błędnej diagnozy.
Bardzo często pacjenci (szczególnie ci, którzy poddają się zabiegom w prywatnych gabinetach), którzy doznali uszczerbku na zdrowiu wskutek nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu obawiają się występowania na drogę sądową ze względu na fakt, iż przed operacją podpisali przedłożone im przez lekarza, tudzież asystentkę personelu medycznego oświadczenie, w którym zrzekają się jakichkolwiek roszczeń w przypadku komplikacji pozabiegowych. Czy oświadczenie podpisane w klinice uniemożliwia dochodzenie roszczeń przed sądem w związku z błędem medycznym?
W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie należy przypomnieć, że odpowiedzialność z tytułu błędu medycznego jest odpowiedzialnością deliktową, zatem jeżeli zostanie nam wyrządzona szkoda wynikająca z winy lekarza zawsze możemy dochodzić roszczeń z tego tytułu bez względu na to, że podpisaliśmy w klinice dokument, w którym wskazano, że zostaliśmy pouczeni o ryzyku zabiegu i zrzekamy się roszczeń wobec szpitala w przypadku ewentualnej szkody. Klauzule zawarte w takich oświadczeniach pozostają bezskuteczne pod względem prawnym. Należy, bowiem, mieć na względzie okoliczność, że lekarz jest obowiązany do działania z najwyższą starannością, przy uwzględnieniu sztuki lekarskiej i aktualnej wiedzy medycznej. Stąd, jeżeli doznali Państwo uszczerbku na zdrowiu wskutek nieprawidłowego zabiegu, diagnozy lub procesu leczenia warto rozważyć dochodzenie roszczeń przed sądem, a podpisane oświadczenia o zrzeczeniu się ich dochodzenia nie zamykają Państwu drogi sądowej.
Autor: Anna Szysiak-Juszczyńska