Co jest moje a co wspólne w małżeństwie?

Z chwilą zawarcia małżeństwa, między małżonkami powstaje z mocy prawa ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.

Do majątku wspólnego należą m.in.: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Majątkiem osobistym natomiast pozostają:

  • przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (np. mieszkanie, które małżonek nabył przed zawarciem związku małżeńskiego pozostanie jego mimo zawarcia związku małżeńskiego i powstania między małżonkami wspólności ustawowej)
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej (osoba obdarzająca jednego z małżonków musi wyraźnie postanowić, że darowizna dotyczy obojga małżonków, w przypadku, gdy taka wola darczyńcy lub spadkodawcy nie została wyrażona, przedmiot majątkowy pochodzący
     z ww. źródła będzie stanowił majątek odrębny tego z małżonków, na rzecz, którego dokonano przysporzenia.)
  •  prawa majątkowe wynikające ze współwłasności łącznej podlegającej odrębnym przepisom
  •  przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego tylko małżonka (np. wózek inwalidzki umożliwiający przemieszczanie się osobie niepełnosprawnej ruchowo)
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać jednej tylko osobie,
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego
    z małżonków,
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej.   

 

Przedmioty urządzenia domowego takie jak pralka, lodówka, telewizor, kanapa, itp., służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca wyraźnie zaznaczył, że sprzęt ten ma stanowić majątek odrębny obdarowanego.

Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem
i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.

Uwaga! W czasie trwania wspólności ustawowej, żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Podział taki jest możliwy dopiero po ustaniu małżeństwa lub po zawarciu między małżonkami umowy o rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

O rozdzielności majątkowej i jej konsekwencjach napiszę w kolejnym wpisie.