Co korzystniejsze – wpłata zaliczki czy zadatku ? Czym się różnią ? Co przepada ?
Przy zawieraniu umów (np. zakupu samochodu) często stosuje się przedpłatę na poczet wynagrodzenia za zamówiony towar lub usługę. Formą przedpłaty jest zaliczka i zadatek . Choć pojęcia te są często używane zamienne, bowiem w obu przypadkach sprzedawca lub usługodawca najczęściej otrzymuje część przyszłego świadczenia, to stanowią one dwie odmienne instytucje prawne i różne są skutki ich wręczenia. Różnice występują w przypadku niewykonania umowy.
Zaliczka jest częściową zapłatą przyszłego wynagrodzenia za zamówiony towar lub usługę. Jeżeli umowa zostanie prawidłowo wykonana (np. samochód zostanie wydany kupującemu), to cena sprzedaży zostanie pomniejszona o wpłaconą zaliczkę. Jeśli umowa sprzedaży nie dojdzie do skutku, zaliczka powinna być zwrócona wpłacającemu w całości, bez względu na to czy którakolwiek ze stron ponosi winę za niewykonanie umowy.
Zadatek zabezpiecza wykonanie umowy. W przypadku prawidłowego wykonania umowy, wpłacony zadatek zalicza się na poczet ceny sprzedaży. W sytuacji niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować w całości, a jeżeli sama go dała, może żądać jego zwrotu w podwójnej wysokości.
Ważne
- W umowie musi być wyraźnie wskazane, że wpłata stanowi zadatek. Brak zapisu skutkuje uznaniem częściowej wpłaty za zaliczkę.
- Zadatek może być zwrócony, a obowiązek zapłaty w podwójnej wysokości odpada w przypadkach gdy niewykonanie umowy nastąpi wskutek:
- rozwiązana jej za zgodą obu stron lub przez sąd;
- okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności lub za które odpowiedzialność ponoszą obie strony.
Zadatek czy zaliczka – co jest korzystniejsze ?
Jeśli stronie zależy na zwiększeniu pewności, że umowa dojdzie do skutku, to należy do jej treści wprowadzić zapis o zadatku. Zaliczka, w zasadzie niczego nie gwarantuje, stanowi tylko część przyszłego wynagrodzenia.