Co prawo mówi o pandemii?
Powstaje wiele tekstów na temat różnych aspektów i rozwiązań na czas pandemii koronawirusa - a warto zastanowić się czym jest samo to zjawisko i jak na nie reaguje prawo?
Jak już pisałem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 r. nadała chorobie COVID-19, wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2, oficjalny status pandemii - czyli epidemii o zasięgu światowym. Ma to swoje poważne konsekwencje w prawie cywilnym, które jednak daje również możliwości uchronienia się przed licznymi problemami.
Choroba o statusie pandemii ma cechy „siły wyższej”. Przez to pojęcie należy rozumieć zjawisko wyjątkowe (o charakterze nadzwyczajnym), zewnętrzne w stosunku do danej osoby (czy też przedsiębiorstwa) oraz o charakterze przemożnym, czyli polegającym na niemożności jego opanowania i zapobieżenia jego skutkom na poziomie rozwoju wiedzy i techniki, istniejącym w danej chwili.
W tym przypadku jest to nie tylko sama choroba, ale związane z nią akty władzy publicznej, którym trzeba się podporządkować pod groźbą sankcji. Dlatego też dużym ułatwieniem dowodowym byłoby „usankcjonowanie” obecnego stanu szczególnego zagrożenia poprzez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej (art. 228 w zw. z art. 232 i nast. Konstytucji RP w zw. z ustawą o stanie klęski żywiołowej).
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/biznes/pandemia-koronawirusa-a-umowy-komentarz-adw-michala-burtowego,498727.html
Adw. Michał Burtowy
tel: + 48 694 903 756
mail: michal@burtowy.pl