Co robić jeżeli drugi rodzic utrudnia kontakty z dzieckiem ?
W wypadku rozstania małżonków lub partnerów posiadających wspólne małoletnie dzieci zachodzi konieczność uregulowania kontaktów z nimi przez tego rodzica, który nie będzie sprawował nad nimi stałej pieczy. Może to nastąpić od razu w wyroku rozwodowym lub w osobnym postępowaniu w przedmiocie uregulowania kontaktów. Sposób realizacji kontaktów może zostać również uregulowany w ugodzie zawartej przez rodziców. Co jednak jeżeli jeden z rodziców nie respektuje orzeczenia sądu lub ugody ?
Kontakty z dzieckiem to zarówno prawo jak i obowiązek.
Na samym wstępie jako adwokat muszę wyjaśnić, że kontakty z dziećmi to nie tylko prawo ale również obowiązek rodzica. Z tego też względu naruszanie zasad tych kontaktów wynikających z orzeczenia lub ugody podlega egzekucji przed sądem. Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, że najczęściej dotyczy to sytuacji gdy rodzic pod którego stałą opieką pozostaje dziecko, utrudnia lub uniemożliwia kontakt z nim drugiemu rodzicowi. Jako adwokat wyjaśnić jednak muszę, iż dokładnie taka sama zasada działa w drugą stronę, tj. jeżeli rodzic uprawniony i obowiązany do utrzymywania kontaktów z dzieckiem ich nie realizuje lub też realizuje je nieprawidłowo, rodzic pod opieką którego dziecko pozostaje, może wystąpić do sądu o egzekucję kontaktów.
Jak przebiega procedura egzekucji kontaktów ?
W tego typu sprawach klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż procedura egzekucji kontaktów z dzieckiem przebiega dwuetapowo. Po pierwsze, rodzic, którego prawa są naruszane musi wystąpić do sądu rejonowego właściwego według miejsca pobytu dziecka o zagrożenie drugiemu rodzicowi nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Jako adwokat wskazuję, iż wniosek powinien zawierać uzasadnienie, a przypadki naruszeń obowiązków przez drugiego rodzica powinny być udokumentowane. W tego typu sprawach sąd, po wysłuchaniu uczestników postępowania, wydaje postanowienie o zagrożeniu rodzicowi naruszającemu zasady realizacji kontaktów nakazem zapłaty na rzecz drugiego rodzica określonej sumy pieniężnej za każdy przypadek naruszenia. Jako adwokat wskazuję, iż kwota wskazana przez sąd w postanowieniu jest zawsze ustalana indywidualnie, przy uwzględnieniu sytuacji majątkowej rodzica naruszającego obowiązki.
Jeżeli zagrożenie nałożenia kary pieniężnej nie będzie wystarczające, aby skłonić drugiego rodzica do przestrzegania orzeczenia lub ugody regulujących kontakty, drugi rodzic powinien wystąpić do sądu z kolejnym wnioskiem- tym razem o nakazanie zapłaty na jego rzecz ustalonej we wcześniejszym postanowieniu sumy pieniężnej za każdy przypadek naruszenia. W takiej sytuacji sąd, po wysłuchaniu uczestników, może nałożyć na drugiego rodzica obowiązek zapłaty kary pieniężnej w wysokości ustalonej we wcześniejszym postanowieniu.
Jako adwokat wskazuję, iż orzeczenie nakazujące zapłatę kary na rzecz drugiego rodzica jest wykonalne z chwilą jego wydania, wobec czego nie ma potrzeby występowania w stosunku do niego o klauzulę wykonalności.
Sprawy rodzinne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie rodzinnej lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.