Co się stanie, gdy podczas mojej jazdy po pijanemu w wypadku zginie osoba trzecia?
Kara, jaką można dostać za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu z całą pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności może nieźle namieszać nam w życiu. Niektórzy uważają jednak, że znacznie gorsze jest zastosowanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Najgorsze jednak co może się przydarzyć kierowcy podczas jazdy samochodem pod wpływem alkoholu to spowodować wypadek, w którym ciężko ranna zostaje inna osoba lub co gorsza, osoba ta ponosi śmierć. Jakie konsekwencje prawne rodzi spowodowanie śmierci podczas jazdy po pijanemu? Zapraszam do niniejszej lektury.
Przestępstwo spowodowania śmierci prowadząc samochód po pijanemu unormowane jest przez parę przepisów kodeksu karnego. Art. 177 § 1 kodeksu karnego stanowi, że kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast § 2 tego samego artykułu reguluje już sytuację spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz spowodowania śmierci. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jednakże nie jest to jeszcze przestępstwo związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Wzmianka o tym znajduje się w art. 178 § 1 kodeksu karnego. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, art. 174 lub art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego w art. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę . Oznacza to, że za spowodowanie śmierci kierując samochodem po pijanemu grozi nam od 2 do 15 lat pozbawienia wolności. W przypadku tego przestępstwa Sąd nie ma możliwości zastosowania instytucji warunkowego umorzenia postępowania, ani też warunkowego zawieszenia(w przypadku warunkowego umorzenia przestępstwo nie może być zagrożone karą większą niż 5 lat, natomiast warunkowe zawieszenie nie może być zastosowane, gdy zasądzona kara przekracza 1 rok.)
Oprócz kar, Sąd musi zastosować również środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych . W przypadku tego środka karnego, będziemy mogli ubiegać się jednak o możliwość kierowania pojazdem mechanicznym wyposażonym w tzw. alkolocka (Jest to urządzenie, które sprawi, że jazda po alkoholu będzie niemożliwa). Możliwość taka powstaje jednak dopiero po 10 latach obowiązywania zakazu prowadzenie pojazdów mechanicznych.