Co trzeba zrobić, by zasiedzieć nieruchomość?
Istnieje kilka sposobów nabycia własności. Może do tego dojść nie tylko wskutek dziedziczenia, sprzedaży czy darowizny, ale czasem również poprzez zasiedzenie. Wielu z nas kojarzy tak intuicyjnie, o co w tym chodzi, ale warto przybliżyć niektóre aspekty tej instytucji.
Czym konkretnie jest zasiedzenie?
Główna idea, najważniejsza zasada jest taka, iż posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem, może nabyć jej prawa własności o ile posiada nieruchomość nieprzerwanie przez określony prawem czas. Posiadacz samoistny musi posiadać nieruchomość przez odpowiednio długi czas, a z drugiej strony nie doświadczać przy tym przeszkód ze strony właściciela. Zasiedzenie to poniekąd skutek tego, że właściciel nie interesuje się swoją nieruchomością, a za to ktoś inny się nią zajmuje i z niej korzysta.
Jak długi okres jest potrzebny do zasiedzenia?
W kodeksie cywilnym można spotkać dwa terminy – 20 lat, jeśli posiadacz jest w dobrej wierze, a 30 jeśli w złej. Ustalenie początkowego terminu, od kiedy zaczyna biec zasiedzenie, jest niezwykle istotne, gdyż sąd nie może mieć wątpliwości, że okres zasiedzenia już upłynął. Często jest to data, kiedy posiadacz z tego czy innego powodu objął ją w swoje władanie.