Czy 800 + wpływa na alimenty ?
CZY 800 + WPŁYWA NA WYSOKOŚĆ RENTY ALIMENTACYJNEJ ?
Przychodząc po poradę w sprawie alimentacyjnej w praktyce zawsze chcemy zorientować się jak wysokie alimenty uda się uzyskać (w przypadku gdy chcemy dochodzić roszczeń alimentacyjnych) bądź też jak wysokie alimenty może przyjść nam zapłacić (w przypadku gdy jesteśmy w sprawie o alimenty stroną pozwaną).
Często padającym w powyższym kontekście pytanie to: „Czy 800 + wpływa na wysokość renty alimentacyjnej,” na które to pytanie w tym artykule postaramy się odpowiedzieć.
Od czego zależy wysokość renty alimentacyjnej ?
To w jakiej wysokości alimenty zostaną zasądzone w twojej sprawie według przepisów zależy zasadniczo od 3 czynników:
- usprawiedliwionych potrzeb dziecka: tj. kosztów funkcjonowania dziecka jakie rodzice są obowiązani pokrywać, aby zapewnić dziecku funkcjonowania w takim samym standardzie w jakim funkcjonują rodzice (w praktyce im większe zarobki rodziców, tym więcej potrzeb można zaliczyć do potrzeb usprawiedliwionych),
- możliwości zarobkowych pozwanego: tj. kwoty jaką pozwany jest bądź byłby w stanie zarobić przy wykorzystaniu w pełni swoich sił i możliwości – co istotne, w niektórych przypadkach kwota ta może być wyższa aniżeli faktycznie osiągane przez pozwanego zarobki,
- zakresu sprawowanej nad dzieckiem opieki: tj. tego jak szerokie są kontakty pozwanego z dzieckiem. Obowiązek alimentacyjny można bowiem wykonywać w pieniądzu, bądź też poprzez osobiste starania o utrzymanie lub wychowanie dziecka. Obowiązek alimentacyjny rodzica, który ma niezwykle częste kontakty z dzieckiem – np. przy opiece na przemiennej) – wyrażony w pieniądzu, powinien co do zasady być mniejszy, aniżeli znajdującego się w tej samej sytuacji finansowej rodzica, który kontakty z dzieckiem odbywa sporadycznie.
Czy 800 + wpływa na wysokość renty alimentacyjnej ?
Na powyższe pytanie należy udzielić ulubionej odpowiedzi prawników, która to jednocześnie klienci nie lubią a więc „to zależy.” Spokojnie, nie przestawaj czytać. Poniżej wyjaśnię ci dlaczego odpowiedź jest taka a nie inna i od czego … „to zależy”.
co do zasady nie:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami 800 + nie wpływa na wysokość renty alimentacyjnej, co oznacza, że w zasadzie Sąd nie powinien brać go pod uwagę w sytuacji w której orzeka o jej wysokości. Powyższe w ramach w pełni usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Jest to pozytywna wiadomość z punktu widzenia osób chcących ubiegać się o rentę alimentacyjną dla dziecka.
lecz czasami tak:
W praktyce jednak nie zawsze mamy do czynienia z sytuacją w której 800 + na wysokość renty alimentacyjnej w ogóle nie wpływa. Sprawa przedstawia się odmiennie, jeżeli jako rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem ponosimy na to dziecko wydatki, które to niekoniecznie uzasadnione są zarobkami naszymi bądź też drugiego rodzica tj. zapewniamy małoletniemu szeroki zakres zajęć dodatkowych, czy też rozrywki bądź wyjazdów.
W takiej sytuacji Sąd może uznać, iż ze względu na stopę życiową rodziców, wydatki ponadstandardowe winny być pokrywane właśnie ze świadczenia 800 + bo taki jest jego cel. Jak wskazał Sąd w jednym z orzeczeń:
„Sąd zawraca uwagę, że nie uwzględnił w ww. potrzebach rodziny kosztów związanych z rekreacją i rozrywką dzieci (wakacje, hobby, basen, konie, ferie, zabawki, książki, opłaty szkolne ponad to co pokryje świadczenie „Dobry Start” itp.), a także zajęć dodatkowych w postaci korepetycji, uznając, że winny one być opłacane z otrzymywanego świadczenia wychowawczego "800+”, także ze środków pochodzących ze zwrotu podatku.”
Podsumowanie:
Jak widzisz odpowiedź na zadane w naszym artykule pytanie, choć z pozoru oczywista – przepisy wydają się bowiem jednoznaczne – w praktyce już taka oczywista nie jest.