Czy faktura stanowi wystarczający dowód w sądzie?
W profesjonalnym obrocie w dalszym ciągu w dużej ilości występują umowy ustne między przedsiębiorcami. Jeżeli taka umowa realizowana jest zgodnie z wolą stron, to forma jej zawarcia nie ma większego znaczenia. Problem powstanie jednak, jeżeli któraś ze stron kwestionuje swoje zobowiązanie np. obowiązek zapłaty wynagrodzenia. W takiej sytuacji często zdarza się, że jedynym dokumentem potwierdzającym zawartą przez strony umowę jest faktura. Czy jest to jednak dowód wystarczający?
Faktura jako dowód w sądzie.
Faktura jest dokumentem podatkowym potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Faktura, tak jak każdy dokument, może stanowić dowód w sprawie sądowej i jako taki podlega indywidualnej ocenie przez sąd. Jako adwokat mogę wskazać, iż na podstawie samych faktur sądy wydają tzw. nakazy zapłaty tj. orzeczenia, które w wypadku ich uprawomocnienia się (niewniesienia sprzeciwu lub zarzutów przez pozwanego) stanowią podstawę prowadzenia postępowania egzekucyjnego na takich samych zasadach jak w wypadku wyroku sądowego.
Ograniczona moc dowodowa faktury .
Wiemy więc, że faktura może stanowić dowód w sądzie. Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, iż największą wartość dowodową faktury mają wówczas gdy zostały przyjęte przez drugą stronę, która w żaden sposób ich nie kwestionowała. W takiej sytuacji można bowiem przyjąć, iż pozwany uznał roszczenie zarówno co do zasady jak i wysokości.
Problem powstanie jednak w momencie, kiedy pozwany zacznie kwestionować wysokość roszczenia wynikającego z faktury. Wszak faktura jako dokument wystawiony tylko przez jedną ze stron, nie stanowi dowodu na okoliczność kwoty umówionego wynagrodzenia.
W takiej sytuacji klientom mojej kancelarii adwokackiej zalecam znalezienie innych dowodów, które mogą potwierdzić na co strony się umawiały i jakie przewidywały za to wynagrodzenie (lub sposób jego ustalenia). Mogą to być w szczególności maile, sms-y, wiadomości wysłane przy pomocy innych komunikatorów, zestawienia godzin, itd.
Jako adwokat przypominam bowiem, że to na stronie powodowej co do zasady spoczywa ciężar wykazania zasadności dochodzonego roszczenia.
Jaki stąd wniosek?
Pamiętajmy, aby nawet przy umowach ustnych pozostawał ślad na piśmie na co się umawiamy i za jakie wynagrodzenie. Bez tego bowiem ryzykujemy przegranie procesu sądowego.
Obsługa prawna firm w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani obsługą prawna swojej firmy w Bielsku-Białej lub w okolicy, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe mojej kancelarii adwokackiej mieszczącej się w Bielsku-Białej znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.