Czy mogę uzyskać alimenty od byłego małżonka ?

Czy mogę uzyskać alimenty od byłego małżonka ?

Rozwód to bardzo trudna sytuacja dla małżonków oraz ich dzieci, jeśli takowe posiadają. Rozwód niesie za sobą też możliwe konsekwencje finansowe. Napisała do nas Pani, która jest po rozwodzie z zapytaniem, czy może liczyć na alimenty od byłego męża? W dzisiejszym artykule zajmę się właśnie tą kwestią.

Polskie prawo, a konkretnie kodeks rodzinny i opiekuńczy, przewiduje dwa przypadki, w który były współmałżonek powinien łożyć na utrzymanie tego drugiego.

Pierwszym przypadek dotyczy sytuacji, gdy małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Jak więc widać na pierwszy rzut oka, spełnione muszą zostać dwie przesłanki – niedostatek oraz nieuznanie za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Należy więc wyjaśnić czym jest niedostatek. Najprościej można go zdefiniować jako to deficyt środków umożliwiających podstawowe przeżycie. Można tez powiedzieć, że niedostatek oznacza zarówno brak jakichkolwiek środków utrzymania, jak i sytuację, kiedy uzyskane środki nie wystarczają na pełne zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb. Jeśli dochody byłego współmałżonka nie wystarczają mu na „normalne życie”, czyli opłaty na mieszkanie, ubranie się, zakup środków czystości, zakup jedzenia, możemy mówić o niedostatku.

Podobnie jak w przypadku alimentów na dzieci, tak i tutaj wysokość alimentów wyznaczają dwa czynniki: usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.

Z drugim przypadkiem mamy do czynienia, gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

W tej sytuacji mamy tylko jedną przesłankę w postaci istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Należy jednak pamiętać, że to pogorszenie musi być wynikiem rozwodu. Inne okoliczności nie mają wpływu na ustalenie alimentów na niewinnego małżonka. Załóżmy, że niewinny małżonek traci pracę i na tej podstawie pogarsza swoją stopę życiową. Nie jest to przesłanką do zasądzenia alimentów na wyżej wskazanej podstawie. Alimenty mogłyby zostać zasądzone np. w przypadku, gdy żona zajmowała się domem, a mąż (załóżmy na potrzeby kazusu) wyłącznie winny zarabiał na życie rodziny. W takim przypadku rozwód z winy męża powodowałby, że była żona miałaby istotnie pogorszoną stopę życia i należałyby się jej alimenty.

Jednak obowiązek alimentacyjny na byłego współmałżonka nie jest nieograniczony czasowo. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa:

  • w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa
  • z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni (dotyczy sytuacji, gdy gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia)

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres:biuro@radcapiatek.pl

Podstawa prawna: art. 60 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2017.682 t.j.)

Przemysław Piątek, radca prawny

tel.: 792-262-264

www.radcapiatek.pl