Czy można rozdzielić rodzeństwo przy rozwodzie?
Generalną zasadą wymienioną w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym jest to, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozwiązania.
Rodzeństwo powinno być umieszczone w tej samej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo–wychowawczej lub regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, chyba że byłoby to sprzeczne z dobrem dziecka.
Rozdzielenie rodzeństwa jest więc możliwe, ale ma charakter wyjątkowy np. gdy rodzeństwo jeszcze przed rozwodem rodziców wychowywało się oddzielnie w innych środowiskach.
Związek osobisty istniejący pomiędzy rodzeństwem stanowi wartość, podlegającą bardzo intensywnej ochronie prawnej. Ochrony „własnych praw dziecka” ma istotną przewagę przed prawami rodziców. Przesłanką zastosowania tego, rzadkiego co do istoty wyjątku, jest „bezwzględny” wymóg dobra dziecka, a zatem stan rzeczy leżący zawsze w obszarze odnoszącym się do sytuacji obojga dzieci, a nigdy tylko po stronie rodziców. Kodeks rodzinny i opiekuńczy traktuje co do zasady jednakowo zarówno najbliższe rodzeństwo, jak i rodzeństwo przyrodnie i nie ma podstaw, aby dopuszczać mniej intensywne działanie reguły nierozdzielania rodzeństwa przyrodniego.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej w sprawie rodzinnej zapraszam do skorzystania z usług mojej Kancelarii tel. 733 130 581 , e-mail: grandus@onet.pl , http://grandus.com.pl