Czy osoba niebędąca rolnikiem może obecnie zasiedzieć nieruchomość rolną?
Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 172 kodeksu cywilnego możliwość nabycia nieruchomości rolnej w drodze zasiedzenia przysługuje jedynie rolnikowi indywidualnemu w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i to w przypadku, kiedy powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.
Co ważne, powyższego przepisu nie stosuje się, jeśli zasiedzenie skończyłoby się przed upływem 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy, która wprowadziła powyższą zmianę, tzn. jeżeli osoba nabyłaby nieruchomość w drodze zasiedzenia przed 30 kwietnia 2013 r. (art. 172 § 3 kodeksu cywilnego został dodany przez art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2016.585) zmieniającej ustawę kodeks cywilny z dniem 30 kwietnia 2016 r.).
Należy pamiętać, iż zasiedzenie nastąpi:
- w dobrej wierze, jeżeli posiadanie samoistne trwa nieprzerwanie do dwudziestu lat,
- w złej wierze, jeżeli posiadanie samoistne trwa nieprzerwanie od trzydziestu lat.
Miejmy na uwadze, że dopiero z upływem końcowego terminu zasiedzenia następuje nabycie własności nieruchomości przez jej samoistnego posiadacza z mocy prawa. Zgodnie z tym, orzeczenie sądowe w sprawie zasiedzenia ma charakter deklaratoryjny i tylko potwierdza nabycie własności. Dlatego też, wyżej wskazanej daty nie wiążemy z momentem złożenia wniosku w sądzie, tylko z upływem dwudziestoletniego bądź trzydziestoletniego ustawowego terminu, po upływie którego nabywamy nieruchomość przez zasiedzenie.
Nie można zgodzić się, że obecnie osoba niebędąca rolnikiem nie może zasiedzieć nieruchomości rolnej. Na tak zadane pytanie musimy odpowiedzieć – jak to zazwyczaj w prawie bywa – to zależy.
autor: radca prawny Monika Woźniak-Goraus, tel. 504091413, wozniak@kancelariamwg.pl