Czy podział majątku wspólnego małżonków po rozwodzie jest obowiązkowy ?

Rozwód definitywnie kończy pewien etap życia. Nie oznacza jednak zerwania wszystkich relacji pomiędzy byłymi małżonkami. W dalszym ciągu łączyć ich bowiem będą sprawy majątkowe. Taki stan rzeczy, w zależności od ich woli, może trwać bardzo długo.

W jaki sposób można dokonać podziału majątku wspólnego po rozwodzie ?

Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż podział majątku wspólnego małżonków po rozwodzie może nastąpić na dwa sposoby: po pierwsze, w drodze umowy zawartej pomiędzy byłymi małżonkami (ważne: jeżeli przedmiotem podziału jest nieruchomość konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego), po drugie, przed sądem, w sprawie o podział majątku wspólnego. Jako adwokat często też spotykam się z pytaniem czy przeprowadzenie podziału majątku wspólnego po rozwodzie jest obowiązkowe. Pytania te wynikają z różnych przyczyn ze względu na które jeden (a czasami oboje) byli małżonkowie nie chcą od razu po rozwodzie przeprowadzać podziału majątku wspólnego- bardzo często są to względy ekonomiczne. W takiej sytuacji mogę uspokoić- przeprowadzenie podziału majątku wspólnego po rozwodzie nie jest obowiązkowe, nie ma też żadnego terminu w którym taki podział powinien nastąpić.

Co jednak jeżeli były małżonek bez podziału majątku wspólnego zbywa jego składniki ?

Wiemy już, że byli małżonkowie nie muszą dzielić majątku wspólnego. Co jednak jeżeli pomimo braku takiego podziału jeden z małżonków zbywa składniki majątkowe należące do tego majątku ?

Nie budzi wątpliwości, że po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej (a więc z chwilą prawomocnego orzeczenia rozwodu) byli małżonkowi mogą dysponować udziałami w majątku wspólnym- za zgodą drugiego małżonka. Jako adwokat zaznaczam jednak, iż uprawnienie to dotyczy tylko udziału- nie zaś poszczególnych składników tego majątku.

Co więc się dzieje, jeżeli jeden z byłych małżonków zbędzie swój udział bez zgody drugiego ze współwłaścicieli ?

Jako adwokat nie mam wątpliwości, iż w takiej sytuacji czynność prawna jest bezskuteczna w stosunku do drugiego z byłych małżonków. W takiej sytuacji Sąd powinien dokonać podziału majątku wspólnego z uwzględnieniem zbytego składnika majątkowego. W takiej sytuacji zbyty składnik majątku przyznawany jest na własność małżonka, który go zbył, z jednoczesną spłatą na rzecz drugiego z nich.

Dzielić czy nie dzielić ?

Wiemy, że byli małżonkowie nie muszą przeprowadzać sprawy o podział majątku wspólnego. Jako adwokat dostrzegam jednak dwa zasadnicze powody, ze względu na które taki podział należy przeprowadzić i to możliwie jak najszybciej po rozwodzie.

Po pierwsze, długie oczekiwanie na podział majątku wspólnego (zwłaszcza jeżeli jest to nieruchomość) generować będzie w przyszłości spory i dalsze roszczenia np. związane z wynagrodzeniem za korzystanie z rzeczy wspólnej z wyłączeniem drugiego ze współwłaścicieli Po drugie natomiast, istnieje obawa zbycia składników majątku przez jednego z małżonków. Jak ustaliliśmy powyżej, takie działanie byłoby nieskuteczne, może jednak pozbawić drugiego z małżonków możliwości przejęcia w sprawie o podział majątku wspólnego konkretnego składnika majątkowego na którym mu zależało.

Sprawy cywilne w Bielsku-Białej

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.