Czy przedsiębiorca może wystąpić o ustalenie nieważności umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego do CHF?
Większość prowadzonych w chwili obecnej tzw. „spraw frankowych” dotyczy kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, udzielonych konsumentom. Takie kredyty były jednak również udzielane przedsiębiorcą. Czy fakt wykorzystania kredytu indeksowanego lub denominowanego do CHF na potrzeby działalności gospodarczej wyłącza możliwość dochodzenia ustalenia jego nieważności?
Co daje status konsumenta w sprawie „frankowej”.
Zgodnie z polskim prawem konsument w relacjach z przedsiębiorcą korzysta ze wzmożonej ochrony prawnej. Objawia się to m.in. uregulowaniem dotyczącym klauzul abuzywnych, czyli postanowień umownych, których przedsiębiorca nie może stosować w umowach zawieranych z konsumentem. Jako adwokat wskazuję, że jeżeli takie postanowienie abuzywne zostało zawarte w umowie, to jest ono bezskuteczne, co w niektórych wypadkach może prowadzić do ustalenia nieważności całej umowy. Dzieje się tak wówczas jeżeli bez postanowienia uznanego za abuzywne nie ma możliwości dalszego wykonywania umowy. W dużym skrócie powyżej opisałem mechanizm ustalenia nieważności umowy kredytu „frankowego”.
Gdy status konsumenta jest sporny
Jako adwokat kilkakrotnie już w toku procesu o ustalenie nieważności umowy kredytu „frankowego” spotykałem się z sytuacją gdy pozwany bank kwestionował, aby powód miał status konsumenta. Miało to miejsce w sytuacji np. w sytuacji gdy kredytobiorca prowadził działalność gospodarczą w mieszkaniu zakupionym za kredyt. W większości przypadków twierdzenia banku można obalić. Kluczowe jest bowiem przeznaczenie otrzymanych środków z kredytu w dacie jego udzielenia, nie zaś następcze wykorzystywanie nabytego składnika majątkowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Czy przedsiębiorca może dochodzić ustalenia nieważności umowy kredytu?
Tak, przedsiębiorca może dochodzić ustalenia nieważności umowy kredytu. Jako adwokat wskazuję, iż w takiej jednak sytuacji nie może on jednak powoływać się na abuzywność postanowień umownych.
Więc na jakie okoliczności powinien się powoływać?
Przede wszystkim na naruszenie zasady równowagi kontraktowej stron tj. przerzucenie przez bank na kredytobiorcę ryzyka kursowego oraz przyznanie sobie przez bank jednostronnego uprawnienia do ustalania wysokości raty poprzez stosowane mechanizmy przeliczeniowe (Tabele kursów). Po drugie, nieokreśloność świadczenia w umowie, czyli de facto brak jednego z elementów koniecznych umowy kredytu.
Dochodzenie przez przedsiębiorcę ustalenia nieważności kredytu jest bardziej skomplikowane niż w wypadku konsumenta. Dlatego też warto w tego typu sprawach skorzystać z pomocy adwokata.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani skorzystaniem z porady prawnej w sprawie cywilnej lub powierzeniem prowadzenia takiej sprawy w Bielsku-Białej lub w okolicy, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe mojej kancelarii adwokackiej mieszczącej się w Bielsku-Białej znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.