Czym kieruje się sąd przyznając opiekę nad dzieckiem po rozwodzie ?
Wbrew temu co się powszechnie przyjmuje wyrok rozwodowy wywiera skutki nie tylko w sferze relacji pomiędzy małżonkami, ale również w zakresie ich relacji z dziećmi. O tym w jakim przedmiocie orzeka sąd rozwodowy pisałem tutaj . Jednym z elementów wyroku rozwodowego jest władza rodzicielska nad wspólnymi dziećmi oraz ustalenie miejsca ich stałego pobytu po rozwodzie. Jeżeli rodzice nie dojdą do porozumienia co do sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o ograniczeniu władzy rodzicielskiej jednego z rodziców oraz o powierzeniu wykonywania tej władzy i sprawowaniu bieżącej opieki nad dzieckiem drugiemu. Co jednak decyduje o tym, któremu z rodziców po rozwodzie powierzana jest opieka nad dzieckiem ?
Kompetencje rodzicielskie.
Podstawowym czynnikiem branym przez sąd pod uwagę przy ustaleniu, któremu z rodziców zostanie powierzona władza rodzicielska są tzw. kompetencje rodzicielskie. Chodzi o ocenę, który z rodziców ma najlepsze predyspozycje do sprawowania opieki nad dzieckiem i który z rodziców daję rękojmie najlepszego sprawowania tej opieki. Przy takiej ocenie bieżę się pod uwagę przede wszystkim zdolności wychowawcze rodziców, umiejętność zapewnienia opieki i wsparcia emocjonalnego dziecku, relacje emocjonalne między dzieckiem a rodzicami czy wreszcie umiejętność komunikacji rodzica z dzieckiem. Ocena kompetencji rodzicielskich poszczególnych rodziców dokonywana jest zazwyczaj przy pomocy opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, poprzedzonej wywiadem z rodzicami oraz dziećmi. Innymi czynnikami uwzględnianymi przez sąd są warunki materialne i mieszkaniowe rodziców (pod kątem zabezpieczenia podstawowych potrzeb dzieci) oraz predyspozycje psychiczne samych rodziców- jaki mają charakter, jakie relacje mają z dziećmi i jak radzą sobie w sytuacjach stresowych.
Stanowisko dzieci.
Jako adwokat często słyszę pytanie jakie znaczenie dla wyboru rodzica, któremu zostanie powierzona władza rodzicielska ma stanowisko samych dzieci ?
Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Jeżeli rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka na to pozwala, powinno mieć ono możliwość wypowiedzenia się- w ramach opinii sporządzanej przez Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów- co do tego z którym z rodziców chce na stałe przebywać. Z drugiej jednak strony oceny w tym przedmiocie sąd musi dokonać na podstawie całokształtu zebranego materiału dowodowego. Inaczej mówiąc: stanowisko dziecka- przy spełnieniu warunków jego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego - jest jednym z elementów jakie sąd powinien wsiąść pod uwagę przy wydawaniu wyroku, nie ma jednak znaczenia decydującego.
Sprawy rodzinne Bielsko-Biała.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem opinii prawnej lub powierzeniem prowadzenia sprawy z zakresu prawa rodzinnego w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami zamieszczonymi na moim blogu .
Autorem wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej