Doręczono mi nakaz zapłaty - co dalej?
W poprzednim artykule poruszyłam temat nakazu zapłaty i przykrych konsekwencji jakie mogą się wiązać z jego wydaniem. Wniosek jest jeden: nakazu zapłaty nie można ignorować.
Co zatem zrobić jak otrzymacie Państwo nakaz zapłaty, ale nie zgadzacie się z nałożonym obowiązkiem zapłaty?
Rozwiązanie jest jedno: należy złożyć do sądu pismo przedstawiające Państwa pogląd na sprawę.
Z prawnego punktu widzenia, rodzaj i nazwa pisma zawierającego Państwa racje są uzależnione od typu nakazu zapłaty. W przypadku, gdy nakaz zapłaty wydano w postępowaniu upominawczym lub w elektronicznym postępowaniu upominawczym, pismem jakie należy złożyć jest sprzeciw wobec nakazu zapłaty. W sytuacji, gdy nakaz zapłaty wydano w postępowaniu nakazowym, swoje racje możecie przedstawić w piśmie nazwanym „zarzuty od nakazu zapłaty”.
Najistotniejsze jest to, że w sprzeciwie lub zarzutach należy zaprezentować swoje zdanie i przedstawić dowody, wykazujące dlaczego Państwa zdaniem nie powinniście płacić kwoty, której ktoś żąda w pozwie. Po złożeniu takiego pisma, sąd rozstrzygnie kto ma rację.
Jak przygotować sprzeciw wobec nakazu zapłaty lub zarzuty od nakazu zapłaty?
Można zrobić to samodzielnie. W razie podjęcia takiej próby, zalecam bardzo uważne przeczytanie pouczenia załączonego do korespondencji z sądu.
Zalecam zatem daleko posuniętą ostrożność w przygotowywaniu pisma przeciwko nakazowi zapłaty, po to, aby z przyczyn formalnych nie przegrać w sądzie sprawy, która (przykładowo) miała dużą szansę na wygraną.
Z doświadczenia rekomenduję jednak zwrócenie się o pomoc w sporządzeniu pisma do radcy prawnego lub adwokata. Sprzeciw wobec nakazu zapłaty czy zarzuty od nakazu zapłaty mają (mimo wszystko) dość formalny charakter, tj. łatwo nie napisać, pominąć lub po prostu zapomnieć zamieścić w nich to, co powinno było się znaleźć. Dla przykładu, w zależności od rodzaju pisma konieczne może być uiszczenie określonej opłaty sądowej. Inaczej może wyglądać również kwestia zgłaszania dowodów na poparcie Państwa twierdzeń.