Dowody w sprawie rodzinnej

Jakiś czas temu natknęłam się na bardzo ciekawą wypowiedź pewnej Pani Mecenas, która dotyczyła postępowania dowodowego w sprawie podatkowej i różnego podejścia pełnomocników do taktyki procesowej. Przypomniałam sobie, w jak wielu sprawach, zwłaszcza rodzinnych, takich jak rozwody i władza rodzicielska czy kontakty z dzieckiem, otrzymywałam ogromną ilość dokumentów, które miały zostać przedłożone w sądzie jako dowody na korzyść klienta. Jak to jest z tymi dowodami? Czy rzeczywiście im więcej tym lepiej?

Pojęcie dowodu w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z art. 227 Kodeksu postępowania cywilnego (KC), przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Obowiązek wskazywania dowodów dla stwierdzenia faktów, z których chce się wywodzić skutki prawne, ciąży na stronach (art. 232 KPC). Niemniej sąd może dopuścić także dowód, który nie został wskazany przez stronę.

W jaki sposób sąd ocenia wiarygodność i moc przedstawionych w postępowaniu dowodów? Przede wszystkim robi to na podstawie własnego przekonania, jednocześnie wszechstronnie rozważając cały zebrany w sprawie materiał dowodowy. Obraza tych zasad, czyli naruszenie art. 233 § 1 KPC, należy do najczęściej podnoszonych zarzutów w apelacji od wyroku sądu I instancji.

Rodzaje dowodów

W postępowaniu cywilnym jako dowód mogą służyć między innymi dokumenty znajdujące się w aktach innej sprawy lub do nich dołączone, jak również dokumenty urzędowe (sporządzone w formie pisemnej przez powołane do tego organy, np. wyroki), dokumenty prywatne (np. prywatna opinia rzeczoznawcy), zeznania świadków, opinie biegłych, oględziny i przesłuchanie stron.

Jako dowód można przedłożyć także wydruk z wiadomości sms (o czym pisałam w poście Wiadomości SMS w sprawie o rozwód ), fotografie lub wydruk z komunikatora Facebooka (Messenger).

Taktyka procesowa w sprawach rodzinnych

Jak już wyżej wskazano, to na stronie spoczywa ciężar dowodowy, gdy chce wykazać jakąś korzystną dla niej okoliczność. Strona powinna więc przedłożyć dowody na poparcie swoich twierdzeń. Nie oznacza to, jednakże, że im więcej dowodów, tym lepiej. Wręcz przeciwnie.

Każdy dowód ma swój określony walor dowodowy. W związku z tym, nie każdy z nich jest tak samo przydatny dla ustalenia określonej okoliczności.

Przykład: Większy walor dowodowy dla ustalenia okoliczności zdrady małżonka będą miały wydruki z wiadomości sms, w których się do tego przyznaje lub fotografie przedstawiające małżonka w dwuznacznej sytuacji z osobą trzecią, niż zeznania świadków, którzy nie są tzw. świadkami naocznymi, a jedynie zasłyszeli o jakiejś sytuacji.

Ponadto, gdy wykazano już jednym dowodem określoną okoliczność, nie ma potrzeby przedkładania kolejnych dowodów na tę samą okoliczność.

Przykład: W postępowaniu wykazano już wydrukami z wiadomości sms, że strony nie są w stanie dojść do porozumienia w kontekście wychowania wspólnego małoletniego dziecka. Przedkładanie kolejnych wydruków z wiadomości sms na tę samą okoliczność, które nie wnoszą nic nowego, jest bezcelowe.

Kolejny aspekt, który warto mieć na uwadze, to to, że dowód, który chcemy przedłożyć na swoją korzyść może okazać się w ocenie sędziego dowodem na naszą niekorzyść.

Przykład: Strona składa wnioski dowodowe z wydruków z wiadomości sms na okoliczność braku porozumienia z małżonkiem co do wychowania wspólnego małoletniego dziecka. Wydruki są na tyle obszerne, że zajmują cały karton. Okazuje się, że w wiadomościach klientka w złości przeklina małżonka i życzy mu śmierci.

Wszystko oczywiście zależy od konkretnej sprawy, dlatego profesjonalny pełnomocnik powinien każdorazowo ocenić, czy złożenie nowego wniosku dowodowego w sprawie jest niezbędne.

adw. Zuzanna Lewandowska

Potrzebujesz porady prawnej?

Zadzwoń: +48 510 668 414

Napisz: kontakt@kancelarialewandowska.com

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.kancelarialewandowska.com