Uznaniem długu jest oświadczenie dłużnika, że potwierdza istnienie określonej wierzytelności wobec niego, jest jej świadom. Oświadczenie …
Poradnik prawny - dłużnik
Kwestią wielokrotnie opisywaną przez sądy powszechne są zasady interpretacji/zrozumienia zapisów wszelkich zawieranych umów i porozumień. W …
Niestety nie zawsze natrafia się na uczciwych kontrahentów. Niektórzy nie spłacają zadłużenia z powodu różnych problemów i nie zawsze ze swojej winy, ale …
Nikt nie jest nieomylny. Nawet organ egzekucyjny, którym jest komornik sądowy. Jeśli zdarzy się, że zostały naruszone interesy m. in. dłużnika czy też …
W poprzednim artykule poruszyłam temat nakazu zapłaty i przykrych konsekwencji jakie mogą się wiązać z jego wydaniem. Wniosek jest jeden: …
Pytania o to czym w zasadzie jest nakaz zapłaty słyszę dość często. W pierwszej kolejności zawsze zwracam uwagę, że nakaz zapłaty …
Często zdarza się, że o długu dowiadujemy się dopiero po dokonaniu zajęcia komorniczego. Nie pamiętamy z czego …
Jeżeli prowadzisz biznes, to na pewno współpracujesz z różnego rodzajem kontrahentów. W zależności od sytuacji, raz Ty im świadczysz usługi, innym razem oni Tobie. Za każdą usługę trzeba zapłacić …
Nękający windykator
Problem niespłacanych długów jest bardzo duży. Naturalną rzeczą jest, że kredytodawcy (banki, firmy pożyczkowe etc.) chcą odzyskać …
Skarga pauliańska jako narzędzie ochrony interesów wierzyciela
Wyobraź sobie taką sytuację – pożyczyłeś komuś 50.000 zł. Twój dłużnik nie zwrócił …
Zgodnie z zasadą uregulowaną w art. 451 kodeksu cywilnego („ kc ”), „dłużnik mający względem tego samego …
Tytuł wpisu mówi chyba sam za siebie. Nie bez znaczenia użyłem słowa "chyba", gdyż dla części osób czytających ów wpis nie musi być to wcale takie oczywiste. A chodzi …
W swej praktyce spotkałem się z problemem ujawniania przez spółdzielnie mieszkaniowe danych osobowych dłużników na stronach internetowych lub na klatkach schodowych. Praktyka w tym zakresie jest i dobra, i …
KARA UMOWNA A SZKODA
Kara umowna została uregulowana w Kodeksie cywilnym ( dalej: kc ). Zgodnie z art.482kc, można zastrzec w umowie, że naprawienie …
Jeżeli jesteś dłużnikiem lub wierzycielem na pewno znasz już to pojęcie. Nakaz zapłaty jest orzeczeniem sądu cywilnego potwierdzającym obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej od dłużnika na rzecz wierzyciela. Wierzycielem …
Niejednokrotnie po zawarciu umowy mamy do czynienia z sytuacją, w której dłużnik opóźnia się z wykonaniem swojego zobowiązania. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?
Zgodnie z art. 480 § …
Kiedy jesteśmy zobowiązani do osobistego wykonania zobowiązań wskazanych w zawartej przez nas umowie? Kiedy możemy od drugiej strony żądać osobistego spełnienia świadczenia?
Co do zasady dłużnik …
Potrącenie wierzytelności to jedna z możliwości obrony dłużnika w toku postępowania o zapłatę. Na tle tego zagadnienia w orzecznictwie wyłoniły się istotne rozbieżności. Dotyczą one m.in. …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Jak odzyskać pieniądze od dłużnika – egzekucja i jej podstawowe metody
Brak płatności ze strony dłużnika to problem, z którym mierzy się wiele osób, w szczególności przedsiębiorców. Brak opłacania faktur, zaległe pożyczki czy inne niespełniane zobowiąz…
Najczęstsze błędy w umowach o roboty budowlane i jak ich unikać
Umowy o roboty budowlane to jeden z istotnych elementów każdej inwestycji. Dobrze przygotowana umowa pozwala uniknąć wielu problemów, takich jak spory prawne, opóźnienia czy nieprzewidzi…
Sankcja kredytu darmowego – czym jest i jakie korzyści daje konsumentowi
Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Sankcja kredytu darmowego oznacza, że konsument, który skutecznie się na nią powoła, ma prawo spłacić jedynie k…
Wady robót budowlanych a protokół odbioru
Odbiór robót budowlanych to element bardzo istotny, zarówno z punktu widzenia inwestora, jak i wykonawcy, jest to chwila, w której strony formalnie potwierdzają zakończenie prac. Jednak …
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.