DWA RODZAJE ALTAN
Zastanawiają się teraz prawnicy czy to dobre rozwiązanie...
Ustawą z dn. 20.3.2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 528), do ustawy z dn. 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 40, ze zm.; dalej RodzOgrDzU) wprowadzono definicję tzw. altany działkowej. Natomiast w przepisach ustawy z 7.7.1994 r. - Prawo Budowlane (Dz.U.Nr 98, poz. 414, ze zm.; dlaej PrBudU) "altana" nie uzyskała definicji legalnej.
Zatem mamy "zwykłe" altany - w przeciwieństwie do altan z RodzOgrDzU - które nie będą mogły posiadać cech konstrukcyjnych domu wypoczynkowego, ich realizacja będzie podlegała obowiązkowi zgłoszenia staroście, nie będą korzystały ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, a budowane bez zgłoszenia - nie będą mogły zostać w prosty sposób zalegalizowane.
Czy takie rozwiązanie przez ustawodawcę narusza zasadę równości obywateli wobec prawa?
Zgodnie z przepisami RodzOgrDzU, altana działkowa to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję.
Należy pamiętać, że także przed nowelizacją z 20.3.2015 r. budowa altany na terenie RodzOgrDz nie podlegała obowiązkowi zgłoszenia staroście w trybie przepisów PrBudU.