Emerytura z tytułu pracy w warunkach szczególnych - jak udowodnić prawo

Zgodnie z treścią § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.), 
okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

Co do zasady okresy pracy w szczególnych warunkach stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia lub w świadectwie pracy (tak: § 2 ust. 2 rozporządzenia).
-----------------------------------
Co jednak, gdy potencjalny emeryt nie posiada takiego dokumentu lub dokument taki nie spełnia wymagań organu rentowego?

Brak świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach nie świadczy o tym, że wnioskodawca faktycznie pracy takiej nie realizował. W postępowaniu przed sądem nie stosuje się bowiem ograniczeń dowodowych, jakie istnieją w postępowaniu administracyjnym przed organem rentowym.

Ukształtowane i utrwalone orzecznictwo dopuszcza wykazywanie okoliczności, od których zależy nabycie uprawnień do wcześniejszej emerytury w postępowaniu przed sądem ubezpieczeń wszelkimi dowodami, m.in. zeznaniami świadków, którzy pracowali razem z wnioskodawcą w jednym zakładzie pracy; aktami osobowymi przechowywanymi przez zakłady archiwalne.

Dlatego ważne jest prawidłowe i szczegółowe zawnioskowanie o przeprowadzenie określonych dowodów oraz ustalenie, jakie w danym przypadku dowody będą konieczne. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy profesjonalengo prawnika, ponieważ szanse na otrzymanie należnego świadczenia mogą zostać zniweczone, jeżeli nie udowodni się swoich twierdzeń.