Faktyczna ulga mieszkaniowa
W dniu 7 lutego 2018 roku, Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który zmienił całą jego dotychczasową linię orzecznictwa o 180 stopni w sprawie ulgi mieszkaniowej, a było to w sprawie o sygn. akt: II FSK 3510/17.
Dla ułatwienia podaję przykład.
W lipcu 2014 roku nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Złożono deklarację, że uzyskany dochód zostanie przeznaczony na cele mieszkaniowe. W marcu 2015 roku zawarto umowę deweloperską i zapłacono cenę mieszkania. Aby skorzystać z ulgi, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wykazać, że do 31 grudnia 2016 roku uzyskane pieniądze zostały wydatkowane na cele mieszkaniowe.
Dotychczas w orzecznictwie niestety było tak:
sprzedaż mieszkania ⇒ uzyskanie dochodu ⇒ zapłata ceny mieszkania przy umowie deweloperskiej ⇒ zawarcie umowy kupna mieszkania ⇒ uzyskanie ulgi mieszkaniowej
Naszym obowiązkiem było nie tylko kupić mieszkanie, ale i wybrać takiego dewelopera, który na pewno wyrobi się z zakończeniem przedsięwzięcia budowanego do ściśle określonego terminu.
Co było oczywiście skrajnie niesprawiedliwe, bowiem zapłaciliśmy już za mieszkanie, a ewentualne opóźnienia w inwestycji wynikały jedynie z przyczyn leżących po stronie dewelopera.
Naczelny Sąd Administracyjny zrozumiał absurd sytuacji i uznał, że skoro ze zwolnienia mogą korzystać podatnicy budujący samodzielnie domy, to nie można odmiennie traktować podatników korzystających z usług deweloperskich.
Zatem teraz jest tak:
sprzedaż mieszkania ⇒ uzyskanie dochodu ⇒ zapłata ceny mieszkania przy umowie deweloperskiej ⇒ uzyskanie ulgi mieszkaniowej
Reasumując, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wystarczy, że w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości wydamy uzyskane pieniądze na cel mieszkaniowy , ale nie musimy w tym terminie stawać się właścicielem naszego nowego mieszkania.