Jak napisać sprzeciw EPU?

Elektroniczne postępowanie upominawcze rządzi się swoimi specyficznymi prawami. Wierzyciele chętnie z niego korzystają – brak konieczności złożenia dokumentów w formie papierowej, niższa opłata sądowa, szybkość postępowania – to jedne z zalet postępowania w EPU. Trzeba jednak umieć również się bronić przez twierdzeniami wierzyciela.

Co zrobić jak dostanę nakaz wydany w EPU?

Po pierwsze – nie należy panikować. Trzeba uważnie przeczytać całość dokumentów doręczonych z Sądu Rejonowego w Lublinie, sprawdzić załączniki do pisma przewodniego sądu i pouczenia. Wszystko się da naprawić .

Po drugie – od nakazu wydanego w EPU trzeba wnieść sprzeciw . Tylko w ten sposób nakaz wydany w EPU nie uprawomocni się i wierzyciel nie uda się z nim do komornika, aby dalej windykować swoją należność. Skutecznie wniesienie sprzeciwu w EPU powoduje umorzenie postępowania w EPU.

Co musi zawierać sprzeciw EPU?

Nie ma konkretnych zasad, według których sprzeciw w EPU należy napisać. Trzeba jednak mieć na uwadze pewne podstawowe rzeczy i ująć się w treści pisma.

W sprzeciwie EPU należy:

- oznaczyć prawidłowo sąd, do którego sprzeciw EPU jest kierowany,

- wskazać swoje dane,

- wpisać właściwą sygnaturę sprawy EPU,

- oznaczyć pismo stosownym nagłówkiem,

- napisać o co się wnosi do sądu,

- własnoręcznie podpisać pismo.

Jaki jest termin na sprzeciw EPU?

Na wniesienie sprzeciwu EPU jest dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu. W tym czasie sprzeciw EPU trzeba nadać na poczcie. Oznacza to, że później wysłany sprzeciw od nakazu w EPU zostanie odrzucony jako spóźniony, a wtedy nakaz się uprawomocni i do drzwi zapuka komornik.

Zapraszam do kontaktu z kancelarią – w swojej ofercie posiadamy ogólny wzór sprzeciwu EPU do samodzielnego wypełnienia, jak również sporządzamy sprzeciwy EPU indywidualnie w ramach konkretnej sprawy. Oferujemy również konsultacje prawne w zakresie wniesienia sprzeciwu EPU.

WALCZAK Legal

www.walczaklegal.com

tel. 576 777 064