Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa?
Kontynuując tematykę podziału majątku, ten wpis dotyczy sposbu skonstruowania wniosku o podział majątku. Jest swego rodzaju pigułka najważniejszych informacji. W ramach szerszego zapoznania się z tematem (oraz wzorem) zapraszam pod adres: http://potwojejstronie.pl/napisac-wniosek-o-podzial-majatku-wzor/
I Gdzie złożyć wniosek o podział majątku?
Właściwy jest sąd miejsca położenia majątku , a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków – sąd spadku. W I instancji jest to sąd rejonowy.
Najczęściej jest tak, że w skład majątku wchodzą rzeczy ruchome (meble, samochód, sprzęt grający itp.) oraz nieruchomość. Wówczas to ta ostatnia decyduje o właściwości sądu.
Jeżeli majątek wspólny składa się tylko z rzeczy ruchomych, to oceniamy miejsce ich położenia na dzień złożenia wniosku do sądu. Nawet jeśli po zainicjowaniu postępowania rzeczy zostaną przeniesione, to pozostaje to bez wpływu na właściwość sądu.
II Wniosek o podział majątku – oznaczenie stron i określenie wartości przedmiotu sporu
Stronami postępowania jest wnioskodawca , czyli ten kto chce wszcząć postępowanie podziałowe oraz uczestnik = były małżonek.
Należy określić dokładne miejsce zamieszkania stron, ponieważ sąd na ten adres będzie kierował korespondencję. W przypadku wnioskodawcy dodatkowym wymogiem jest umieszczenie numeru PESEL.
Natomiast wartość przedmiotu sporu (tzw.: w.p.s.) oznacza ogólną wartość całego zgromadzonego w trakcie trwania małżeństwa majątku wspólnego. Podajesz ją w zaokrągleniu do pełnych złotych.
III Ile kosztuje podział majątku? Opłata od wniosku o podział majątku
W poprzednim wpisie wskazywałam, że wpis sądowy wynosi 1 000,00 zł, a gdy przedłoży się zgodny projekt podziału – 300,00 zł.
Można oczywiście zawnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części, np. jedynie od opłaty za wniosek. Zwolnienie to musi jednak posiadać jakieś podstawy. Dlatego konieczne będzie złożenie oświadczenia, że wnioskodawca nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
IV Treść wniosku o podział majątku
W tzw. petitum pisma musisz napisać co wchodzi w skład majątku wspólnego i jaką ma wartość oraz że żądasz dokonania jego podziału w określony sposób.
Jak pisałam powyżej – możesz również wnieść o zwolnienie od kosztów sądowych oraz wskazać czy była podjęta próba pozasądowego rozwiązania Twojego problemu.
Jest to najprostsza forma pisma procesowego w tego typu sprawie.
Dodatkowo, Twoje roszczenia mogą dotyczyć ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz tego, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi (szczegółowo na ten temat w osobnym wpisie).
Ponadto, wniosek powinien zawierać uzasadnienie, podpis oraz wymienienie załączników.
W uzasadnieniu warto wskazać dowody , które poświadczą, że dany składnik majątku, np. został zakupiony ze środków pochodzących z Twojego majątku odrębnego.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych dowodów w postępowaniu sądowym o podział majątku są zeznania świadków. Jednakże jeszcze lepsze od świadków są dowody ,,materialne”, czyli faktury/rachunki/przelewy/potwierdzenia/wyciągi z konta. Z takich bowiem dowodów bez wątpliwości wynika co się komu należy.
Żądanie podziału majątku nie ulega przedawnieniu. Pamiętaj jednak, że każda przytaczana przed sądem okoliczność musi zostać udowodniona. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia ze znacznym upływem czasu.