Jak się przygotować do rozprawy?
Dobre przygotowanie się do rozprawy stanowi nie lada wyzwanie dla osoby niekorzystającej z pomocy radcy prawnego lub adwokata, nie zajmującej się na co dzień kwestiami prawnymi. Nie oznacza to oczywiście, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.
Przed rozprawą najlepiej przejrzeć całe akta sprawy znajdujące się w sądzie , aby upewnić się, że znany jest nam całościowy stan faktyczny sprawy oraz czy druga strona nie złożyła pism, z którymi jeszcze nie mieliśmy możliwości zapoznać się. Dobrze jest przeczytać składane przez siebie pisma , w szczególności pozew i odpowiedź na pozew albo apelację i odpowiedź na apelację w postępowaniu przed Sądem II Instancji. Dzięki przypomnieniu sobie faktów, jakie opisaliśmy w tych pismach i wniosków dowodowych, jakie składaliśmy, będziemy mogli bez problemu wskazać istotne okoliczności, które chcielibyśmy podkreślić ponownie w czasie rozprawy. Ponadto, łatwiej będzie nam złożyć spójne zeznania. Przed rozprawą warto także zadzwonić do Sądu z zapytaniem, czy na termin zostali wezwani świadkowie wnioskowani przez nas lub stronę przeciwną. Jeżeli otrzymamy odpowiedź pozytywną należy przygotować pytania, które zechcemy zadać świadkom . Uprzednie przygotowanie pytań uchroni nas przed niewykazaniem korzystnych dla nas okoliczności.
Pamiętajmy, że już w trakcie rozprawy zabieramy głos wyłącznie wówczas, gdy zostanie nam udzielone prawo głosu przez Sąd. Mamy prawo wnosić o odczytanie fragmentu protokołu naszych zeznań, tudzież zeznań świadka, zwłaszcza jeżeli świadek mówi dużo i nie jesteśmy pewni, czy wszystkie jego twierdzenia zostały zaprotokołowane prawidłowo. Jeżeli druga strona złoży na rozprawie obszerne pismo procesowe mamy prawo wnosić o udzielenie przez Sąd dodatkowego terminu do ustosunkowania się pisemnie względem twierdzeń naszego przeciwnika procesowego .
Niemniej jednak, najważniejszą kwestią jest konieczność wnoszenia o wpisanie do protokołu zastrzeżenia w przypadku, gdy stwierdzamy jakiekolwiek uchybienia proceduralne Sądu np. gdy naszym zdaniem Sąd bezpodstawnie oddalił wniosek dowodowy.
Ze względu na zawiłości polskiej procedury cywilnej nierzadko zdarza się, że strona przegrywa sprawę ze względu na jej nieprawidłowe prowadzenie procesowe np. niezłożenie zastrzeżenia do protokołu, niezłożenie wniosków dowodowych w odpowiednim czasie, zbyt późne złożenie pism procesowych itp., dlatego też jeżeli mamy wątpliwości, czy damy radę sami występować w sądzie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zarówno radca prawny, jak i adwokat mają pełne uprawnienia do reprezentowania klientów we wszelkich sprawach sądowych.
Jeżeli nie posiadają Państwo środków wystarczających na opłacenie stawiennictwa prawnika na rozprawie, warto skorzystać przynajmniej z porady prawnej przed rozprawą i wystąpić samodzielnie zgodnie ze wskazówkami prawnika.
Autor: Anna Szysiak-Juszczyńska