Jak się zachować gdy pozywa fundusz sekurytyzacyjny?
Otrzymanie przesyłki z sądu nie jest niczym przyjemnym. Jeszcze mniej przyjemne jest, gdy po jej otwarciu dowiadujemy się, że zostaliśmy pozwani przez fundusz sekurytyzacyjny . Myślisz wtedy? Fundusz sekurytyzacyjny? Co to jest? Nigdy nie zawierałem z nimi żadnej umowy. Pewnie to pomyłka. Nie będę odpowiadał.
Pamiętaj, nigdy nie ignoruj pozwu . Szczególnie takiego, któremu towarzyszy nakaz zapłaty . A tak jest najczęściej w przypadku pozwów złożonych przez fundusze sekurytyzacyjne. Nakaz zapłaty po jego uprawomocnieniu ma skutki takie same jak prawomocny wyrok. Stanowi tytuł egzekucyjny, który o nadaniu klauzuli wykonalności, może stanowić podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego i to nawet w sytuacji, gdy nastąpiła pomyłka i w istocie faktycznie nie byłeś dłużnikiem (np. spłaciłeś w całości swój dług, a ktoś tego nie dostrzegł).
Zatem dłużniku, gdy zostaniesz pozwany przez fundusz sekurytyzacyjny, nie odkładaj sprawy na półkę, a działaj. Nie pozbawiaj się obrony. Przeczytaj uważnie pouczenia, które sąd doręczył wraz z pozwem, aby pomóc Tobie podjąć właściwe kroki. Złóż odpowiedź na pozew , a w przypadku doręczenia Tobie wraz z pozwem nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, złóż sprzeciw od nakazu zapłaty .
Zadajesz sobie pytanie. Dlaczego fundusz sekurytyzacyjny? Podpowiem Tobie. Pewnie dlatego, że fundusz ten skupił od innego podmiotu Twój dług (najczęściej od banku).
Przy sporządzeniu odpowiedzi na pozew lub sprzeciwu od nakazu zapłaty w postepowaniu upominawczym warto skorzystać z pomocy prawnika. Każde z tych pism, poza wymogami formalnymi, powinno zawierać zarzuty i twierdzenia przeciwko żądaniom pozwu a także dowody . Innymi słowy, należy wskazać, dlaczego sąd powinien taki pozew oddalić i przedłożyć na tę okoliczność stosowne dowody. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej zwiększa szanse na korzystne zakończenie sprawy.