Jak uzyskać upadłość konsumencką?
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, konsument, przytłoczony ciężarem długów może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym celu musi jednak złożyć wniosek do właściwego sądu.
Wniosek o ogłoszenie upadłości
Wniosek o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd upadłościowy – sąd rejonowy wydział gospodarczy w składzie jednego sędziego. Wniosek składa się na urzędowym formularzu i powinien on zawierać:
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL dłużnika, a jeśli dłużnik nie posiada numeru PESEL – dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
- wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika;
- wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
- aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
- spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty;
- spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności;
- wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania;
- listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych;
- oświadczenie dłużnika, że nie zachodzą podstawy do oddalenia wniosku
W postepowaniu upadłościowym sąd będzie badał, na podstawie oświadczeń konsumenta i dokumentów czy nie zachodzi choćby jedna z negatywnych przesłanek ogłoszenia upadłości. Spełnienie którejkolwiek z nich poskutkuje oddaleniem wniosku. O przesłankach oddalenia wniosku powiemy sobie w kolejnym artykule .
Dokumenty
Aby odpowiednio wykazać powyższe okoliczności trzeba będzie zebrać pokaźny plik dokumentów oraz odpwiednio je przygotować i poukładać. Najważniejsze będą dokumenty związane z historią zadłużenia (takie jak np. umowa kredytu, harmonogram spłat, wezwania do zapłaty, wypowiedzenie umowy, wezwania do zapłaty, nakaz zapłaty, pisma w postępowaniu egzekucyjnym). Trzeba będzie również zatroszczyć się o dokumenty uzasadniające złożenie wniosku o upadłość i wskazujące na brak winy dłużnika – wszelkie dokumenty, które świadczą, iż do stanu niewypłacalności doszło bez winy dłużnika (wypowiedzenie umowy o pracę, historia choroby, dokumenty świadczące, iż wpadło się w pętlę zadłużenia, jakieś wyroki). W dalszej kolejności będziemy również potrzebować dokumentów związanych z dochodami i wydatkami dłużnika (umowa o pracę, emerytura, renta, rachunki miesięczne potwierdzające koszty utrzymania). Potrzebny też będzie wyciąg z rachunku bankowego i PIT. Sąd może również wezwać do przedstawienia innych dokumentów.
Postanowienie o ogłoszeniu upadłości
Kończąc postepowanie, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości (uwzględniające wniosek) albo postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości, na które przysługuje zażalenie.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości przedmioty należące dotychczas do majątku upadłego konsumenta wchodzą w skład masy upadłości. Sąd wzywa wierzycieli upadłego do zgłaszania wierzytelności w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Rejestrze oraz wyznacza sędziego-komisarza oraz syndyka. Od tego momentu toczy się już właściwe postepowanie upadłościowe z udziałem upadłego konsumenta, sędziego komisarza oraz syndyka. Wskazać jednak należy, iż zgodnie z przepisami prawa upadłościowego wyłączony z masy upadłości jest cały szereg składników majątku. Tak więc, w praktyce syndyk nie będzie wywoził 10 letniego odkurzacza ani wyszarpywał zabawek z ręki dziecka. Niemniej jednak, upadłość konsumencka wiążę się z utratą najważniejszych składników majątku upadłego.
Koszty postępowania upadłościowego
Jednym koniecznych wymogów wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest uiszczenie opłaty sądowej. Ustawodawca wziął pod uwagę fakt, iż wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składają osoby w trudnej sytuacji finansowej i opłata jest na minimalnym poziomie tzw. opłaty podstawowej, czyli 30 zł, co wynika wprost ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Ponadto ustawodawca określił, że do kosztów postępowania zalicza się opłaty sądowe oraz wydatki niezbędne dla osiągnięcia celu postępowania. Do tych wydatków zalicza się w szczególności wynagrodzenie i wydatki syndyka. W postepowaniu sąd ustala wynagrodzenie syndyka biorąc pod uwagę wysokość funduszów masy upadłości, stopień zaspokojenia wierzycieli, nakład pracy, zakres czynności podejmowanych w postępowaniu, stopień ich trudności oraz czas trwania postępowania. Wynagrodzenie syndyka ustala się w wysokości od jednej czwartej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do jego dwukrotności. Jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może ustalić wynagrodzenie syndyka w wysokości do czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli jest to uzasadnione zwiększonym nakładem pracy syndyka wynikającym w szczególności ze stopnia skomplikowania postępowania oraz liczby wierzycieli.
Czy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika?
Stopień skomplikowania całej procedury nierzadko rodzi konieczność skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Profesjonalny pełnomocnik sprawdzi i oceni sytuację finansową dłużnika, analizując rodzaje długu, ich wysokość i inne ważne okoliczności poboczne. Następnie sprawdzi, czy dłużnik spełnia wszystkie kryteria upadłościowe w odniesieniu do jego sytuacji materialnej i finansowej. Czasem dłużnik nie kwalifikuje się do razu do ogłoszenia upadłości i trzeba zastosować plan naprawczy, którym może pokierować pełnomocnik. Pełnomocnik następnie sporządzi wniosek o ogłoszeniu upadłości oraz będzie reprezentował dłużnika na rozprawach przed sądem.
Koszt profesjonalnej pomocy prawnej jest bardzo zróżnicowany i zależy zarówno od miejsca jak i stanu faktycznego sprawy. Z analizy rynku można wywnioskować, że koszt takiej sprawy może wynieść pomiędzy 3 a 10 tys. zł netto. Jest to oczywiście kwota bardzo znacząca dla osoby pogrążonej w długach, jednak w zamian za nią dłużnik ma szanse na umorzenie nawet wielomilionowych długów. Warto więc ją ponieść.
Jeżeli potrzebujesz szybkiej porady prawnej, żeby stwierdzić czy masz prawo do złożenia wnisoku o upadłość konsumencką skontaktuj się ze mną . W sytacji gdy jesteś już zdecydowany/zdecydowana na złożenie wniosku i chcesz, żeby twoją sprawą zajął się profesjonalista napisz do mnie . Sporządzę za Ciebie wniosek, skompletuję wszystkie potrzebne dokumenty oraz poprowadzę postępowanie sądowe.
Adwokat Marek Maślanka