Jak zasiedzieć nieruchomość rolną?
Zasiedzenie nieruchomości rolnej zostało ograniczone przez nowelizację ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego
W opublikowanym na niniejszym blogu artykule pt. " Zasiedzenie nieruchomości rolnej – zmiany w prawie ", zasygnalizowałem ogólnie tylko problemy wynikające na tle znowelizowanej w 2016 r. ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. poz. 2052 i 2260). Ponieważ Szanowni Czytelnicy zgłaszają na tym forum wątpliwości dotyczące tej tematyki, wracam do niej, aby przedstawić bliżej kto nie może zasiedzieć nieruchomości rolnej. Generalnie trzeba stwierdzić, że ustawa traktuje zasiedzenie nieruchomości rolnej jako formę nabycia własności. Jednocześnie ustanawia następujące zasady:
- nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny (osoba, która ma kwalifikacje rolnicze);
- łączny areał ziemi takiej osoby wraz z dotychczasowym stanem własności nie może przekraczać 300 ha ;
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może złożyć oświadczenie o nabyciu nieruchomości co do której orzeczono zasiedzenie za zapłatą równowartości pieniężnej odpowiadającej jej wartości rynkowej;
- przez 10 lat nie można zbyć nieruchomości rolnej nabytej w drodze zasiedzenia.
Od tych zasad istnieją następujące wyjątki:
- ograniczenia w tym względzie nie odnoszą się do nieruchomości o pow. mniejszej niż 0,3 ha.
- ograniczenia te nie dotyczą sytuacji, w której zasiadujący jest osobą bliską właściciela zasiadywanej nieruchomości - Ustawa uznaje za „osobę bliską” następujący krąg: wstępnych (rodziców, dziadków), zstępnych (dzieci, wnuków), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa małżonka oraz osoby przysposobione i przysposabiające.
Niniejszy wpis został także opublikowany na stronie zasiedzenie.net . O ogólnych przesłankach prowadzących do zasiedzenia można przeczytać także m.in. w następujących artykułach: