Jak znaleźć właściwego prawnika dla Twojego biznesu?
Wysoko wyspecjalizowany prawnik, który zabezpieczy interesy biznesowe Twojej firmy, o szerokich kompetencjach pozaprawnych (często jest to ochrona środków finansowych, zarządzanie ryzykiem prawnym czy modelowanie strategii, która pozwoli na uniknięcie procesów sądowych w przyszłości). To jego szukasz? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak znaleźć właściwego prawnika dla swojego biznesu.
Prawnika dla biznesu – jaki jest?
Tak naprawdę musi posiadać dwie cechy. Idealny prawnik dla biznesu jest probiznesowy i prokliencki. To ktoś, o kim potocznie powiemy, że „siedzi w biznesie” czyli interesuje się nim na tyle, by znać realia danej branży. W skrócie NA PEWNO NIE SZUKASZ kogoś, kto zna się na wszystkim (prawnika, który deklaruje, że poprowadzi sprawę cywilną, karną i administracyjną), lecz osoby o wysokich kompetencjach w wąskiej dziedzinie, które może udokumentować doświadczeniem.
Prawnika dla biznesu – czego powinien oczekiwać klient?
W kontaktach klient-prawnik, nie zapominaj, kto kogo zatrudnia. Masz prawo oczekiwać, że prawnik odpowie na Twojego maila od razu, a jego postawę będzie cechowała bezbłędność i rzetelność. Dobry prawnik to taki, który dokładnie analizuje szkic umowy z kontrahentem, jest twardy w negocjacjach, oddany sprawie i przekonany o jej słuszności. To mediator, który zrobi wszystko, by sprawa nie skończyła się w sądzie, strateg, który umie zarządzać konfliktami i sytuacjami kryzysowymi, holistyczny umysł, który pokazuje różne perspektywy tego samego problemu, niewymuszony autorytet i orędownik nowych technologii.
Prawnika dla biznesu – na co zwrócić uwagę?
Szukając prawnika dla swojego biznesu, weź pod uwagę:
Specjalizację – czy prawnik zna specyfikę branży, którą ma obsługiwać? Czy specjalizuje się w dziedzinie prawa, której potrzebujesz?
Praktykę – prawnik, na którego się zdecydujesz musi udokumentować, że branża nie jest mu obca, opisać sprawy, których się podjął, udowodnić, że rozumie ich specyfikę i przedstawić wyniki postępowania.
Sposób komunikacji – i chodzi tu zarówno o umiejętności interpersonalne (prawnik nie używa żargonu, którego nie rozumiesz, lecz w przystępny sposób opisuje możliwości rozwiązania danego zagadnienia), jak i aparat administracyjno-techniczny (sekretariat, wspólnicy, korzystanie z nowych technologii). Ta druga kwestia jest szczególnie ważna dla klientów, którzy potrzebują bieżącej obsługi czyli muszą mieć stały dostęp m.in. do informacji o stanie sprawy i podejmowanych czynnościach.
Prowadzenie sprawy – czyli czy naszymi sprawami będzie zajmował się prawnik, którego wybraliśmy czy też zostaną one zlecone innym osobom np. aplikantom albo młodszym prawnikom. Nie jest to tylko kwestia zaufania do tej jednej, wybranej osoby, ale też możliwości popełnienia pomyłki w sytuacji, gdy jednego klienta obsługuje kilku prawników.
Wynagrodzenie — ustal z prawnikiem sposób obliczania honorarium, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości. Jeśli nie wiesz jaka jest średnia stawka prawnika zajmującego się sprawami z ważnej dla Ciebie specjalizacji, przejrzyj sklep usług prawnych ActivBox na stronie Specprawnik.pl
Ponadto zwróć uwagę na:
- język obcy (jeśli jest wymagany w Twoim biznesie);
- estetykę tworzonych dokumentów;
- oferowane usługi dodatkowe.
Prawnika dla biznesu – gdzie go znaleźć?
Research internetowy, polecenia, rankingi prawników – dość żmudny, ale opłacalny sposób. Serwis Specprawnik działa jak porównywarka prawników, która zawiera cennik i zakres oferowanych usług, a także informacje o doświadczeniu prawników i opis spraw, które zostały przez nich przeprowadzone, co znacząco ułatwi znalezienie odpowiedniego prawnika dla Twojego biznesu.