Jakie działania należy podjąć po otrzymaniu pozwu?
Czasami rutynowa wizyta listonosza potrafi wprowadzić dużo zamieszania w nasze życie. Zwłaszcza, jeżeli przynosi on przesyłkę z sądu zawierającą odpis pozwu. Co należy w takiej sytuacji zrobić?
Po pierwsze, przeczytaj wszystko co dostałeś.
Po otrzymaniu pozwu naturalnym odruchem jest, że skupiamy się właśnie na nim. Oczywiście pozew należy przeczytać tak samo jak załączniki do niego. Jako adwokat wskazuję jednak, iż z taką samą uwagą należy zapoznać się również z pismem z sądu oraz pouczeniami. To z nich będzie wynikało co należy zrobić i w jakim terminie.
Po drugie, nie wyrzucaj koperty .
To zalecenie może brzmieć dziwnie, ale jest bardzo ważne. Adwokat do którego dzwoni osoba, która otrzymała pozew nie pyta o treść pozwu. Nie jest to bowiem rozmowa na telefon. Pyta o to kiedy pozew został doręczony i jaki termin na wniesienie odpowiedzi na pozew wyznaczony został przez sąd. Jeżeli nie jesteś pewien kiedy otrzymałeś pozew, to znaczenia nabiera koperta, a ściśle mówiąc kod kreskowy przesyłki pozwalający na ustalenie daty doręczenia.
Po trzecie, zastanów się czy uznajesz roszczenie czy nie.
Kolejnym krokiem powinno być ustalenie stanowiska. Jeżeli uznajesz żądanie pozwu tj. w całości zgadzasz się z tym czego dochodzi od Ciebie powód i z tym co jest napisane w pozwie, to adwokat nie jest Ci potrzebny. W takiej sytuacji wystarczy napisać do sądu, że uznajesz roszczenie. Jeżeli jednak kwestionujesz żądanie pozwu to powinieneś przejść do kolejnego kroku.
Po czwarte, zgromadź wszystkie dokumenty i informacje .
Wiedząc już, że kwestionujesz pozew, zastanów się czy masz wszystkie dokumenty istotne dla sprawy. Jeżeli nie to zastanów się gdzie są i jak możesz je uzyskać. Przed spotkaniem z adwokatem zastanów się również nad dowodami, które możesz przedstawić. Czy w sprawie są świadkowie? Czy znasz ich adresy? Czy inne osoby lub urzędy są w posiadaniu istotnych informacji?
Po piąte, kontakt z adwokatem .
W końcu przychodzi czas na spotkanie z adwokatem. Przejście wszystkich wcześniejszych etapów gwarantuje, że spotkanie z prawnikiem będzie efektywne. Będziesz mógł na pierwszym spotkaniu skonfrontować swoje oczekiwania co do wyniku sprawy z oceną osoby posiadającej wiedzę prawniczą. Będziecie bowiem już rozmawiać o konkretach. Dowiesz się więc, czy to co myślisz na temat sprawy jest prawidłowe oraz czy masz wystarczające dowody na potwierdzenie swojego stanowiska.
W świetle tych informacji będziesz w stanie wraz z adwokatem podjąć decyzję co do dalszych działań.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani skorzystaniem z porady prawnej w sprawie cywilnej lub powierzeniem prowadzenia takiej sprawy w Bielsku-Białej lub w okolicy, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe mojej kancelarii adwokackiej mieszczącej się w Bielsku-Białej znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.