Jakie odsetki w pozwie o odszkodowanie?

Jakie odsetki w pozwie o odszkodowanie?


W procesach odszkodowawczych, oprócz  kwoty dochodzonego odszkodowania, czyli należności głównej, można żądać od tej kwoty odsetek. Obecnie obowiązują trzy rodzaje odsetek – tzw. odsetki kapitałowe, odsetki za opóźnienie oraz odsetki przy transakcjach handlowych. Jaki rodzaj odsetek należy się w sprawach odszkodowawczych w 2018 roku i w jaki sposób można się domagać tych odsetek?


Po pierwsze, musisz droga Czytelniczko/drogi Czytelniku pamiętać, że sąd może zasadzić odsetki tylko na żądanie powoda, nie ma prawa zasądzać ich z urzędu.

W zakresie odsetek najważniejsze są dwie kwestie; początkowa data ich płatności oraz wysokość . Początkowa data płatności może zostać oznaczona przez strony albo wynikać z mocy ustawy. Jeżeli nie ma podstaw do takiego oznaczenia, początkową data płatności odsetek ustala się od daty doręczenia  dłużnikowi przez wierzyciela wezwania do dobrowolnej zapłaty . Jeżeli takiego wezwania nie było, odsetki należą się od daty doręczenia pozwanemu odpisu pozwu. Jako wyjątek od tych reguł w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęte zostało, że w razie kradzieży pieniędzy, odsetki należą się od daty dokonania tego występku, a nie od wezwania do zwrotu pieniędzy

Kwestia wysokości odsetek w procesach odszkodowawczych uregulowana została w art. 481 kodeksu cywilnego. Są to tzw. odsetki za opóźnienie. § 1 tego przepisu stanowi, że:

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona , a tak z reguły jest przy odpowiedzialności odszkodowawczej deliktowej, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości 7% za lata 2016-2018.


Uwaga! Odsetki za opóźnienie zostały wprowadzone w dniu 1 stycznia 2016 roku. Wcześniej obowiązywały tzw. odsetki ustawowe, których wysokość była inna. 

 

W związku z tym, jeśli dochodzimy w pozwie o odszkodowanie odsetek za okres sprzed 1 stycznia 2016 roku, wtedy musimy uwzględnić oba rodzaje odsetek (odsetki za opóźnienie od należności głównej od 1 stycznia 2016 r. i odsetki ustawowe od należności głównej za okres do 31 grudnia 2015 r.).

Na koniec dodać trzeba, że zgodnie z §  3 art. 481 k.c., w razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto ( a więc ponad odsetki) żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

 

Artykuł opublikowany także na blogu poświęconym  odszkodowaniu od Skarbu Państwa, gminy oraz powiatu  .