Karne aspekty własności intelektualnej - straty i szkody gospodarcze, zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa

W pytaniach klientów często pojawiają się naruszenia własności intelektualnej inne niż wynikające z umów (czyli delikty – czyny zabronione prawa publicznego lub prawa prywatnego). Dotyczą podróbek towarów, odpowiedzialności za wykorzystanie renomowanych znaków towarowych znanych światowych marek, zarzutów o nielegalne rozpowszechnianie gier w wersji cyfrowej z pirackim oprogramowaniem i innych podobnych zdarzeń generujących straty w biznesach. Często padają pytania dotyczące wykorzystania wizerunku osoby czy innych dóbr osobistych, w tym ujawnienie prywatnych informacji bądź tajemnicy. Z tym ostatnim wiąże się kradzież know-how i list klientów.

Takie działania naruszycieli mogą powodować nie tylko odpowiedzialność cywilną związaną z zapłatą odszkodowania czy usunięciem skutków naruszeń ale także odpowiedzialność karną. Prawie w każdej sprawie o przestępstwo pokrzywdzony (bądź inna uprawniona osoba) legitymowany jest do złożenia wniosku o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Osoby pokrzywdzone w pierwszej kolejności często sięgają po regulacje karne ze względu na zdecydowanie mniejsze koszty oraz możliwość uzyskania kompensaty szkody już w ramach rozstrzygnięcia wydanego w procesie karnym.

Odzwierciedlają to dane statystyczne: w latach 2009 – 2011 za popełnienie czynów niedozwolonych przeciwko prawom własności intelektualnej prawomocnie w postępowaniach karnych skazano 7 004 osoby, w tym samym okresie w sądach cywilnych liczba spraw dotyczących naruszenia dóbr intelektualnych wyniosła 4 763 .

Na gruncie własności intelektualnej możemy mieć również do czynienia z przestępstwami opisanymi w kodeksie karnym (kk): przeciwko czci i nietykalności cielesnej takimi jak zniesławienie (art. 212 kk) albo zniewaga (art. 216 kk), a także innych występujących łącznie takich jak: wyłudzenie podstępem poświadczenia nieprawdy (art. 272 kk), przywłaszczenie (art. 284 kk) czy oszustwo (art. 286 kk).

Dodatkowo w ustawach regulujących wprost własność intelektualną, czyli: w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawie własności przemysłowej i ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - zawarte zostały przepisy szczególne względem kodeksu karnego dotyczące przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem własności intelektualnej.

Ze względu na obszerny zakres tej tematyki podzieliśmy je na 4 wpisy na naszym blogu :

  1. podstawowe informacje z zakresu regulacji karnych ;
  2. czyny niedozwolone związane z utworami i przedmiotami praw pokrewnych ;
  3. czyny niedozwolone związane z przedmiotami własności przemysłowej ;
  4. czyny niedozwolone związane z czynami nieuczciwej konkurencji .

Zapraszamy do poznania karnych aspektów własności intelektualnej, ponieważ naruszanie własności intelektualnej może spowodować paraliż i ogromne straty finansowe dla pokrzywdzonej organizacji. Często są to nie tylko szkody gospodarcze, ale także zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa konsumentów i środowiska wynikające z podrabiania towarów. Sprawcy nie tylko kradną cudzą własność intelektualną ale narażają nas na niebezpieczeństwo korzystania z produktów bez atestów czy zawierających szkodliwe substancje, wprowadzając w błąd co do faktycznej jakości i wartości nabywanych produktów. Dlatego warto znać swoje prawa i możliwe działania