Kiedy mam wpłacić grzywnę

Spotykam się czasami z pytaniem moich klientów  gdzie i kiedy  mają  wpłacić grzywnę  i koszty postępowania sądowego zasądzone na rzecz Skarbu Państwa.

Jeżeli nie składasz  wniosku o rozłożenie grzywny na raty  to wydział lub sekcja wykonywania orzeczeń  wezwą Cię do zapłaty grzywny i kosztów w terminie 30 dni od dnia odebrania wezwania . Wezwanie będzie zawierało pouczenie, że jeżeli nie wpłacisz grzywny to będzie ona egzekwowana w drodze przymusowej. Jednocześnie w wezwaniu będzie zawarte pouczenie, że możesz złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Wzór wniosku znajdziesz  tutaj . Zostaniesz także pouczony o możliwości zamiany kary na pracę społecznie użyteczną albo zastępczą karę pozbawienia wolności.

Ok, a co się stanie jak nie zapłacę w tym terminie wskazanym w wezwaniu?

Wtedy wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne przeciwko Tobie. Sprawą zajmie się komornik i będzie egzekwował w imieniu sądu grzywnę i koszty. Doliczy sobie także do tego koszty komornicze. Lepiej zatem wpłacić od razu w terminie wskazanym w wezwaniu albo złożyć wskazane wyżej wnioski.

Najważniejsze pamiętaj, żeby odbierać korespondencję z sądu i na bieżąco sprawdzać czy nie ma w skrzynce pocztowej awiza bo jeśli minie termin do wpłaty grzywny może się okazać, że komornik zajmie Ci wypłatę. 

Wpis został pierwotnie opublikowany na blogu odroczenie-kary.pl