Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC i co można z tym zrobić ?
Poszkodowani w wypadku komunikacyjnym mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie takie jest obowiązkowe dla każdego pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym. Jako adwokat wiem jednak dobrze, iż w niektórych przypadkach firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania lub wypłaca je w zaniżonej wysokości. Co w takiej sytuacji można zrobić ?
Prawa osoby poszkodowanej w wypadku
Osoba poszkodowana w wypadku drogowym, tytułem naprawienia poniesionej przez siebie szkody ma prawo domagać się pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji, odszkodowania z tytułu uszkodzonego mienia, a także zadośćuczynienia za doznane cierpienie. Z roszczeniem takim poszkodowany może- według swego wyboru- wystąpić przeciwko sprawcy wypadku i ubezpieczycielowi, tylko ubezpieczycielowi lub tylko przeciwko sprawcy wypadku. Z mojego doświadczenia jaki adwokata wynika, iż najczęściej podmiotem do którego poszkodowany kieruje swoje roszczenia jest ubezpieczyciel.
Jak widać na przykładzie przedstawionego wyżej katalogu roszczeń poszkodowanego, polski system prawa zakłada, iż osoba poszkodowana w wypadku powinna uzyskać naprawienie poniesionej przez siebie szkody (materialnej i psychicznej) w możliwie jak najpełniejszym zakresie.
Dyrektywa ta nie zawsze jednak znajduje zastosowanie w postępowaniu ubezpieczyciela.
Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ?
O tym kiedy ubezpieczyciel jest zwolniony z obowiązku zapłaty odszkodowania decydują warunki umowy ubezpieczenia. Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, iż takim przypadkiem jest najczęściej sytuacja gdy poszkodowany odpowiada za zdarzenie poprzez jego spowodowanie lub przyczynienie się do niego w znacznej mierze. Dotyczy to sytuacji gdy poszkodowany w trakcie zdarzenia był pod wpływem alkoholu środków odurzających lub substancji psychotropowych. Jako adwokat wskazuję, iż przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania może być również to, że pokrzywdzony prowadził pojazd mechaniczny bez stosownych uprawnień, wyrządził szkodę umyślnie, bądź też szkoda została wyrządzona w związku z popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia przestępstwa.
W takich sytuacjach poszkodowany może dochodzić naprawienia wyrządzonej mu szkody od sprawcy wypadku.
Częściowa wypłata odszkodowania .
Z doświadczenia w pracy adwokata wiem, że bardzo często zdarza się tak, że ubezpieczyciel ocenia rozmiar i długotrwałość doznanej przez poszkodowanego szkody na niższym poziomie niż zrobił to poszkodowany. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie lub zadośćuczynienie w niższej kwocie niż ta dochodzona przez poszkodowanego. W niektórych sytuacjach będzie to skutkowało tym, że kwota przyznanego odszkodowania nie będzie pokrywać całości doznanej przez poszkodowanego szkody.
Jako adwokat wskazuję, iż powodem częściowej wypłaty odszkodowania może być również ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela do sumy gwarancyjnej, po przekroczeniu której (tj. po wypłaceniu odszkodowania w wysokości sumy gwarancyjnej) ubezpieczyciel jest zwolniony z odpowiedzialności.
Co robić gdy ubezpieczyciel niesłusznie nie wypaca odszkodowania lub je zaniża ?
Jeżeli ubezpieczyciel wydał decyzję o odmowie wypłaty odszkodowania lub wypłacił je w kwocie nieakceptowanej przez poszkodowanego, to w pierwszej kolejności poszkodowany powinien złożyć odwołanie od tej decyzji.
Jeżeli wniesione odwołanie nie skutkowało przyznaniem odszkodowania lub podwyższeniem jego kwoty, koniecznym jest wytoczenie powództwa przeciwko ubezpieczycielowi.
Czy w sprawach przeciwko ubezpieczycielom potrzebna jest pomoc adwokata ?
W prawie polskim nie ma przymusu korzystania z pomocy zawodowego pełnomocnika. W sprawach przeciwko ubezpieczycielom- z uwagi przede wszystkim na ich specjalistyczny charakter związany z koniecznością zasięgnięcia opinii biegłych- zalecam jednak korzystanie z pomocy adwokata.
Sprawy z zakresu prawa cywilnego w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie dotyczącej prawa cywilnego, lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku –Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.