KONSEKWENCJE UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ
Upadłość konsumencka jest tematem bardzo rozbudowanym. Dzisiaj opowiem o konsekwencjach jakie niesie za sobą ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd:
- Wraz z ogłoszeniem upadłości cały majątek konsumenta staje się „masą upadłości”. Masą upadłości zarządza syndyk. Od tego czasu konsument nie może samodzielnie i swobodnie zarządzać swoim majątkiem (np. sprzedać domu czy samochodu). Upadły musi wskazać syndykowi cały swój majątek, przekazać pełną dokumentację związaną z posiadanym majątkiem oraz wszelką korespondencję. Jeżeli konsument nie spełni powyższego – postępowanie upadłościowe zostanie umorzone.
- Wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu wchodzi w skład masy upadłości.
- Gdy zostanie ogłoszona upadłość – syndyk przeprowadza inwentaryzację majątku masy upadłości. Następnie dokonuje sprzedaży majątku upadłego. Co do zasady, wyłączone spod egzekucji syndyka są przedmioty pierwszej potrzeby. Syndyk w toku upadłości będzie sprzedawał wszystkie wartościowe przedmioty upadłego konsumenta: samochody, nieruchomości, wartościowy sprzęt, który nie będzie uznawany za produkt pierwszej potrzeby.
- Konsument może zawierać drobne umowy życia codziennego, tj. niezbędne zakupy artykułów spożywczych czy środków czystości, bowiem syndyk nie może zająć całego majątku na potrzeby spłaty zobowiązań upadłego.
- Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej każde działanie upadłego ma wpływ na wszelkie decyzje sądu, np. bezpodstawne zwolnienie się z pracy przez konsumenta daje podstawy do umorzenia postępowania upadłościowego i niweluje szansę na oddłużenie.
- Ogłoszenie upadłości wstrzymuje wszelkie postępowania sądowe i egzekucyjne prowadzone przeciwko konsumentowi – po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu postępowania są zawieszane a po uprawomocnieniu się postanowienia, postępowania te są umarzane.