Kontakty dziadków z wnukami – co robić, gdy rodzic uniemożliwia kontakt z wnukiem?
Czy możliwe jest uregulowanie kontaktów dziadków z dzieckiem, gdy jego rodzice je utrudniają lub nie pozwalają widywać się z wnukiem?
Sądowe ustalenie kontaktów z dzieckiem możliwe jest nie tylko przez jego rodziców. Prawo przewiduje taką możliwość także, gdy jedno z rodziców lub oboje uniemożliwiają spotkania dziecka z dziadkami, zabraniają im się spotykać, rozmawiać. Najczęściej sytuacja taka ma miejsce, gdy rodzice są skonfliktowani, rozwodzą się, czy z innych powodów celowo próbują odcinać dziecko od dalszej rodziny (w tym babci, dziadka).
Należy przy tym zaznaczyć, że uprawnienie do kontaktów z dzieckiem mają nie tylko rodzice, czy dziadkowie, ale także: rodzeństwo, powinowaci w linii prostej oraz osoby, które sprawowały przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
W orzecznictwie Sądów zwraca się uwagę na potrzebę utrzymywania kontaktów pomiędzy wnukami a dziadkami, co powinno pozytywnie wpływać na dzieci oraz budowanie więzów wielopokoleniowej rodziny.
W celu uregulowania kontaktów z dziadkami należy złożyć do sądu wniosek o ich ustalenie, wskazując powody, dla których jest to konieczne. We wniosku wskazuje się terminy, częstotliwość oraz sposób, w jaki chcemy, żeby kontakt z wnukiem miał się odbywać.
Opłata sądowa od wniosku o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukiem wynosi obecnie 100 zł.
Sąd, kierując się dobrem dziecka, może wniosek uwzględnić lub – jeżeli stwierdzi, że dobro dziecka może zostać w ten sposób zagrożone – oddalić.
Z tego względu warto zasięgnąć fachowej pomocy prawnej, aby przekonać sąd, że powinien wyrazić zgodę na spotkania dziadków z wnukami, nawet wbrew woli rodziców dziecka.
adw. Adrianna Borowiecka
Kancelaria Adwokacka w Łodzi, ul. Żeligowskiego 42
tel. 666 686 630, mail: kancelaria@adwokatborowiecka.pl