Kontakty z dzieckiem w dobie epidemii koronawirusa ( COVID-19)
Kontakty z dzieckiem w dobie epidemii
Coraz więcej klientów trafia do mnie do kancelarii z zapytaniem co z realizacją kontaktów w związku z epidemią koronawirusa (COVID-19). Oczywiście zawsze doradzam dojście do porozumienia z drugim rodzicem. Jednocześnie uważam, że epidemia nie powinna być pretekstem do utrudniania tych kontaktów.
Przesłanki odmowy udzielenia zgody na widzenie
Wiadomym jest, że każdy z nas boi się zarażenia koronawirusem. Boimy się i to zrozumiałe o swoich dziadków czy też rodziców. Boimy się wpuszczać się do domu, osoby spoza swojego domowego ogniska. Tym samym do przesłanek warunkujących odmowę udzielenia zgody na widzenie z dzieckiem będzie niewątpliwie należała: wizyta za granicą, wykonywanie zawodu narażonego na styczność z zakażonymi lub po prostu stan zdrowia dziecka czy też rodzica. Bezwzględna odmowa widzenia będzie dotyczyła objęcie kwarantanną.
Kontakty zastępcze -warunek zgoda rodzica
Mimo to kontakt osobisty możemy zastąpić porozumiewaniem się z dzieckiem za pomocą komunikatora m.in. Skype lub prowadzenia rozmów telefonicznych, jeśli wiek dziecka i warunki na to pozwalają. Niestety ta forma jest uzależniona od zgody drugiego rodzica.
Zabezpieczenie kontaktów
W przypadku braku porozumienia, jedyną możliwością będzie zabezpieczenie wykonywania kontaktów przez sąd rodzinny. I tu pojawia się największy problem. Obecnie procedowanie sądu zostało ograniczone do spraw pilnych. Niestety, ale może dojść do tego ,że rodzice nie będą widywać swoich dzieci przez długi okres. Może się te okazać, że kiedy sąd przystąpi do rozpoznania sprawy będzie ono już bezprzedmiotowa..
Egzekucja kontaktów
Warto wskazać, że Ministerstwo Sprawiedliwości w wydanym przez siebie ostatnio stanowisku; podkreśliło, że obowiązują wszystkie postanowienia sądów w zakresie ustalenia kontaktów z dzieckiem. W mocy pozostają zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia. Tym samym rodzic, który nie realizuje tych postanowień naraża się na wszczęcie odpowiedniego postępowania, a następnie nakazania zapłaty określonej sumy pieniężnej ( egzekucję kontaktów).
Oczywiście mam świadomość, że niejednokrotnie w mojej pracy adwokata zdarzy się egzekucja kontaktów w związku z obecną sytuacją epidemii. Trudno też wskazać jaka będzie w tym względzie praktyka sądów. W mojej ocenie decydujące będą okoliczności faktyczne każdego przypadku. Na pewno do usprawiedliwienia odmowy, nie wystarczy samo powołanie się na
epidemię koronawirusa. Kluczowe zatem w tych nadzwyczajnych okolicznościach jest wypracowanie jednolitego stanowiska przez rodziców, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka i ochroną jego życia i zdrowia.