Kto to jest prokurent?
Ktoś kiedyś zadał mi Ciekawe pytanie:
,, kto to jest prokurent i do czego od służy?”
W pierwszej chwili w swoje żelazne macki manieryzmu prawniczego porwała mnie hydra oczywistości , o której wspominałem kiedyś przy okazji upadłości sp.k. Po krótkiej szamotaninie i wewnętrznym pojedynku (bez ofiar), stwierdziłem że proste pytanie, może dać równie prostą, ale i ciekawą odpowiedź. Szczególnie dla tych którzy nie obracają się na co dzień w prawniczych meandrach spółek handlowych.
Słysząc pewnie po raz pierwszy słowo ,, prokura „ , albo ,, prokurent ” być może pomyślałeś, że to przejęzyczenie i chodzi o prokuratora. Skojarzenie dobre, jednak trop nie ten.
Odpowiadając najprościej jak tylko można:
Prokurent jest takim specjalnym pełnomocnikiem przedsiębiorcy. Co w nim takiego wyjątkowego?
Po pierwsze zakres pełnomocnictwa prokurenta , czyli w czym może zastępować przedsiębiorcę wynika z ustawy [1]. Będą to czynności sądowe i pozasądowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Po drugie, to że komuś udzielono prokury , jest wpisywane do rejestru przedsiębiorców KRS. Co z tego wynika? Prokurent nie musi biegać z oryginałem prokury, czy pełnomocnictwem, wystarczy że wylegitymuje się odpisem z rejestru przedsiębiorców KRS (naturalnie takim w którym figuruje jako prokurent). Praktyczne i przydatne.
W spółkach osobowych powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich wspólników, którzy mają prawo prowadzić sprawy spółki. To oznacza że w sp.k. prokury udzielą zazwyczaj wszyscy komplementariusze. Pamiętaj jednak, że w drodze wyjątku umowa spółki komandytowej może komandytariuszowi umożliwiać prowadzenie spraw spółki. W takiej wyjątkowej sytuacji będzie potrzebna i jego zgoda.
Naturalnie spraw związanych z prokurentem, takich jak powołanie, odwołanie, możliwość samodzielnego działania, chwila wygaśnięcia prokury , czy nawet to czy przesłuchiwać go przed sądem jako stronę, czy jako świadka, jest znacznie więcej.
Wracając jednak do pytania.
Prokurent jest pełnomocnikiem przedsiębiorcy i służy do pomocy w prowadzeniu tego przedsiębiorstwa .
[1] art. 109 [1] kodeksu cywilnego.