Kwestia zachowku przy odrzuceniu spadku

Kwestia zachowku przy odrzuceniu spadku

Kwestią, którą poruszę w dzisiejszym artykule jest możliwość żądania zachowku  w przypadku, kiedy ówcześnie złożyliśmy oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Odpowiedź na pytanie jest w zasadzie prosta. Możliwość żądania zachowku przeznaczona jest wyłącznie dla potencjalnych spadkobierców wyraźnie wskazanych w kodeksie cywilnym.
Są nimi: dzieci, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Jednocześnie zgodnie z art. 1020 kodeksu cywilnego, spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Wobec tego odrzucenie spadku skutkować będzie brakiem możliwości żądania zachowku, gdyż w rozumieniu przepisów prawa cywilnego taka osoba nie dożyła otwarcia spadku. Ta fikcja prawna nie będzie  w takim przypadku do obalenia żadnym przeciwdowodem.

Jeśli spadek odrzuca osoba, która jest dzieckiem lub wnukiem spadkodawcy, to w tym przypadku w ich miejsce wchodzą dzieci tejże osoby. Wtedy roszczenie o wypłatę zachowku przechodzi na tychże spadkobierców. Co jednak interesujące, w niektórych przypadkach taka osoba ma szansę nawet na wyższy zachowek.

Co do zasady odrzucenie spadku zwalnia od wypłaty zachowku. Są jednak sytuacje,
w których jednak odrzucający będzie zobowiązany do zapłaty

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo
w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz
od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi
do zachowku.

Nawet w przypadku, kiedy odrzucisz spadek, przestaniesz być spadkobiercą, to możesz być zobowiązany do zapłaty z tytułu zachowku jako obdarowany.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Podstawa prawna: art. 991, 994, 1020 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)

Przemysław Piątek, radca prawny

tel.: 792-262-264

www.radcapiatek.pl