Legalizacja samowoli budowlanej
Samowola budowlana to budowa obiektu budowalnego bez wymaganego przepisami Prawa budowlanego pozwolenia na budowę. W przypadku legalizacji czyli doprowadzenia budowy obiektu do stanu zgodnego z prawem najważniejszym jest wskazanie daty, kiedy obiekt został wybudowany, celem ustalenia jakie przepisy będą miały zastosowanie w procesie legalizacyjnym.
W przypadku obiektów wybudowanych przed 1 stycznia 1995r. zastosowanie mieć będzie Prawo budowalne z 1974r. Tym samym możliwym będzie legalizacja obiektu, jeżeli:
1) obiekt znajduje się na terenie, na którym zgodnie z przepisami planistycznymi mógł być wzniesiony;
2) nie powoduje niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia albo pogorszenia warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia.
Wskazane wyżej przesłanki muszę być spełnione w dacie wydania decyzji, jednak w przypadku zaistnienia nieprawidłowości organ w drodze decyzji nakaże wykonanie w oznaczonym terminie zmian lub przeróbek, niezbędnych do doprowadzenia obiektu budowlanego, terenu nieruchomości lub strefy ochronnej do stanu zgodnego z przepisami.
Istotnym jest również, że bez znaczenia pozostaje, kto dany obiekt wybudował- stronę postępowania będzie aktualny właściciel nieruchomości.
Natomiast w przypadku obiektów budowlanych powstałych po 1 stycznia 1995r. zastosowanie mieć będą przepisy tzw. nowego Prawa budowlanego czyli aktualnie obowiązującej ustawy z 1 stycznia 1995r. Przepisy te przewidują, iż możliwym jest legalizacji obiektu wybudowanego bez pozwolenia na budowę, jeżeli budowa:
- jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego oraz
- nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem.
Jeżeli powyższe przesłanki został spełnione, a strona dostarczyła organowi:
- zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego;
- kompletny projekt budowlany wykonany przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane oraz wymagane opinie, uzgodnienia, pozwolenia i sprawdzenia,
organ w drodze postanowienia, ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. W przypadku nieuiszczenia w terminie opłaty legalizacyjnej organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję o rozbiórce obiektu budowlanego.