Majątek wspólny i osobisty małżonków – czym są i czym się różnią?
Wstąpienie w związek małżeński to początek nowego rozdziału życia. Małżeństwo niesie za sobą wiele obowiązków, ale także zmian. Z chwilą jego zawarcia co do zasady powstaje majątek wspólny, który budowany jest w trakcie trwania małżeństwa. Nie wszystko należy jednak do majątku wspólnego.
Wspólność i rozdzielność majątkowa
Ustalając kwestie związane z zawarciem małżeństwa małżonkowie mogą zdecydować się na rozdzielność majątkową, przez co zmiana stanu cywilnego nie rodzi wspólnego majątku. Dzięki temu zarówno mąż, jak i żona mają tylko swoje osobiste majątki. Nie są zobowiązani do solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania. Rozdzielność majątkową można wprowadzić w drodze umowy – tzw. Intercyzy. Zdarza się, że źródłem rozdzielności jest ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków.
Wspólność majątkowa powstała wraz z zawarciem małżeństwa nie obejmuje tego, co zostało nabyte przed małżeństwem. W skład majątku wspólnego wchodzą elementy nabyte po wstąpieniu w związek, takie jak miesięczne wynagrodzenie za pracę. Są jednak od tej zasady wyjątki.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Czy małżonek pomimo wspólności majątkowej może nabyć coś w poczet majątku osobistego?
Co na to Sąd Najwyższy?
Co z wynagrodzeniem za pracę?
Jakie są skutki intercyzy?
Pełna treść wpisu na blogu pod linkiem: https://walczaklegal.com/majatek-wspolny-i-osobisty-malzonkow-czym-sa-i-czym-sie-roznia/
W razie pytań zapraszam do kontaktu. Postaram się udzielić odpowiedzi na Państwa pytania.
adw. Elżbieta Walczak
tel. 662 069 190
www.walczaklegal.com