We współczesnym świecie nie są niczym wyjątkowym małżeństwa zawierane przez osoby pochodzące z różnych krajów. Zawarcie takiego …
Poradnik prawny - małżeństwo
Kiedy sąd orzeknie rozwód?
Problematyka rozwodu została uregulowana w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (dalej kro). Zgodnie …
Para decydująca się na wejście w małżeństwo może zawrzeć je w formie wyznaniowej lub cywilnej. Z jednej strony mamy do czynienia z formą …
Rozwiązać małżeństwo w polskim systemie prawnym może wyłącznie sąd. Nie można w tej kwestii się porozumieć przed notariuszem ani ugodzić przed mediatorem. Postępowanie …
W świetle prawa małżeństwo to umowa, w której dwoje dorosłych ludzi odmiennej płci zobowiązuje się do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz …
Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, w części ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, a w …
Na podstawie art. 57 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy („ KRO ”), orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, jednak na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania …
Małżeński ustrój majątkowy to zbiór zasad normujących stosunki majątkowe między małżonkami, które można odnaleźć w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje małżeńskich ustrojów …
Z takim stwierdzeniem spotykam się bardzo często. Klientka lub klient chce zasięgnąć porady w sprawie rozwodowej. Po kilku minutach rozmowy często słyszę, że małożonek lub małżonka „ nie zgodzi …
Z chwilą zawarcia małżeństwa, między małżonkami powstaje z mocy prawa ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub …
Dla wielu osób, ślub to wyjątkowa, szczególna i romantyczna uroczystość, która nie może się przecież odbyć bez osobistego udziału przyszłych małżonków. Stąd, dla tych osób dużym zaskoczeniem może być …
Małżonek zgodnie z art. 931 §1 kodeksu cywilnego jest powołany do dziedziczenia z ustawy w pierwszej kolejności. Jeśli zatem zmarły nie sporządził testamentu (albo stwierdzono że testament jest nieważny) …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Alimenty przy dziecku poczętym przez in vitro.
O tym, że rodzice są zobowiązani do utrzymywania dzieci do momentu uzyskania przez nie samodzielności pisałem już we wcześniejszych wpisach. Wątpliwości nie budzi także…
Kupiłem pojazd elektryczny, a wspólnota odmawia mi możliwości zamontowania ładowarki w hali garażowej. Co teraz?
Okazuje się, że coraz więcej osób spotyka się z odmową możliwości zainstalowania ładowarki elektrycznej na miejscu postojowym. Czy słusznie? Podstaw prawnych do odmowy jest niewiele: …
Rozwód z małżonkiem nieznanym z miejsca pobytu.
Jedną z przesłanek koniecznych do prowadzenia postępowania sądowego jest podanie adresu drugiej strony, tak, aby możliwe było doręczenie jej pisma inicjującego sprawę. …
Jak odzyskać prawo jazdy po zakazie? Sąd Rejonowy w Brzesku wyraża zgodę na blokadę alkoholową.
BLOKADA ALKOHOLOWA - SPOSÓB NA ODZYSKANIE PRAWA JAZDY Kontynuujemy pomoc naszemu Klientowi, któremu uprzedn…
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.