Mobbing w pracy

Kodeksie pracy w art. 943 § 2 określa czym jest mobbing – jest to działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Jednorazowy incydent nie jest określany mianem mobbingu.

Osoba, która dopuszcza się mobbingu, najczęściej charakteryzuj się tym, że jest cyniczna, może zastraszać, niesłusznie krytykować każde poczynanie - wszystkie działania, które sprawiają, że czujemy się nękani i tracimy zdolność obrony przed nią, są sygnałem, że staliśmy się ofiarą mobbingu.

Mobbing może przybrać wiele postaci. Przykładów jest bardzo dużo, i każdą sytuację należy analizować osobno.

Jeśli uznamy, że jesteśmy mobbingowani to nie możemy pozostać bierni. Skutecznym narzędziem będzie oczywiście sąd. Na pewno warto dostarczyć mu stosowne dowody i argumenty. Jednocześnie w dalszym ciągu należy wywiązywać z powierzanych nam zadań. W sytuacji, gdy nie możemy liczyć na innych współpracowników i ich zeznania w sądzie, pozostaje nam nagrywanie sytuacji o charakterze mobbingu.