Mój jest ten kawałek ogrodu – czyli ROD w pigułce
Czas pandemii sprawił, że wiele osób zostało zmuszonych do zmiany planów wakacyjnych i zapragnęło mieć swój kawałek ogródka. Nie zawsze jednak jest to możliwe i wtedy dobrym rozwiązaniem mogą być rodzinne ogrody działkowe. Wróciła moda na działki w ROD – tak podał w swoim komunikacie z dnia 29.04.2020r Polski Związek Działkowców (zwany dalej "PZD").
Czym jest ROD, jakie warunki należy spełnić, jakich formalności dopełnić i ile to wszystko kosztuje przeczytacie w tym artykule.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.
Polski Związek Działkowców - czym jest ?
To organizacja społeczna, której celem, a zarazem zadaniem jest zapewnienie jej członkom możliwości aktywnego wypoczynku i prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby. Zrzesza ona wszystkie tereny stanowiące na terenie kraju ogrody działkowe.
Kto może zostać działkowcem i członkiem PZD?
Członkiem PZD może zostać każdy bez względu na wiek, płeć, rasę, wyznanie ale wymagane jest spełnienie przez taką osobę następujących warunków:
- osiągnięcie pełnoletniości,
- posiadanie stałego miejsca zamieszkania na terenie RP.
Dodatkowo Zarząd danego ROD, który decyduje o przydziale działki, zobowiązany jest do uwzględnienia następujących czynników przy podejmowaniu swojej decyzji:
- funkcje działki, tj. zapewnianie rodzinie możliwości aktywnego wypoczynku,
- statutowe zadania PZD w zakresie pomocy rodzinie i niepełnosprawnym,
- warunki bytowe,
- miejsce zamieszkania,
- oraz warunki pracy osoby ubiegającej się o działkę.
Jak zostać działkowcem – czyli wybór ogrodu działkowego
Pierwszą czynnością jest znalezienie ogrodu znajdującego się w niedalekiej okolicy, zapewniającego możliwość nieutrudnionego dojazdu i rzeczywiste korzystanie z działki. Występują dwa rodzaje ogrodów:
- miejskie znajdujące się w granicach administracyjnych miast
- podmiejskie na terenach bardziej odległych, poza granicami miasta
Następnie należy skontaktować się z zarządem wybranego ROD celem uzyskania informacji o możliwości przydzielenie działki.
Wniosek o członkostwo w PZD
Należy złożyć podanie i wypełnić deklarację członkowską. Deklaracje składa się na druku opracowanym i uchwalonym przez Prezydium Krajowej Rady PZD.
Decyzja o przydziale działki
Zarząd ROD, jeżeli wszystkie wymogi zostały spełnione może podjąć uchwałę o nadaniu członkostwa w PZD i prawa użytkowania tej działki osobie, która złożyła deklarację. Na podstawie uchwały przyznającej członkostwo i prawo użytkowania działki zarząd doręcza nowemu członkowi PZD Decyzję przydziału działki.
Zgodnie z ustawą: „Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe’’.
Składka Członkowska uiszczana jest w terminie do 31 maja każdego roku. Istnieje również obowiązek uiszczenia opłaty na rzecz ogrodu i innych opłat wynikających z regulaminu ROD.
Wpisowe to opłata jednorazowa. Wysokość tej opłaty ustalana jest przez Krajową Radę PZD. Podlega ona podziałowi: 20% wpisowego przeznaczane jest na Fundusz Oświatowy ROD, 60% na Fundusz Oświatowy okręgowego zarządu PZD i 20 % na Fundusz Oświatowy Krajowej Rady PZD.
Opłata inwestycyjna ustalana jest przez zarząd ROD każdego roku, zgodnie z instrukcją Krajowej Rady PZD. Przy jej ustalaniu należy się kierować wartością środków trwałych istniejącej w ROD infrastruktury w przeliczeniu na jedną działkę. Jest to wkład wnoszony przez użytkownika działki na Fundusz Rozwoju ROD, z którego finansowana jest przez ROD rozbudowa i modernizacja infrastruktury, urządzeń i obiektów w istniejącym ogrodzie.
Co ze współmałżonkiem?
Jakie prawa przysługują działkowcy?
Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.
Obowiązki działkowca
Działkowiec jest obowiązany utrzymywać działkę w należytym stanie, przestrzegać porządku ogrodowego w sposób określony w regulaminie, ponosić wydatki związane z utrzymaniem działki oraz opłaty ogrodowe, a także korzystać z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych działkowców oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki) . Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
***