Moment dokonywania oceny niedozwolonego charakteru postanowienia umownego [RADCA w PIĄTEK]

Banki, podejmując próbę obrony w sprawach frankowych podnoszą okoliczność, że kursy zawarte w ich tabelach kursowych były zbliżone do kursu NBP. Czy jednak taka okoliczność ma znaczenie dla rozpatrywania sprawy pod kątem zawarcia w umowie klauzul niedozwolonych? O tym w dzisiejszym artykule.

Zgodnie z art. 385[2] KC oceny zgodności postanowienia umowy z dobrymi obyczajami dokonuje się według stanu z chwili zawarcia umowy, biorąc pod uwagę jej treść, okoliczności zawarcia oraz uwzględniając umowy pozostające w związku z umową obejmującą postanowienie będące przedmiotem oceny.

Również zgodnie z brzmieniem art. 4 dyrektywy 93/13, nieuczciwy charakter warunków umowy jest określany z uwzględnieniem rodzaju towarów lub usług, których umowa dotyczy i z odniesieniem, w momencie zawarcia umowy, do wszelkich okoliczności związanych z zawarciem umowy oraz do innych warunków tej umowy lub innej umowy, od której ta jest zależna.

Przy dokonywaniu oceny niedozwolonego charakteru określonego postanowienia umownego, również oceny indywidualnej, nie ma żadnego znaczenia w jaki sposób umowa była wykonywana przez strony. W tym zakresie próbą obrony banków jest zupełnie nietrafiona i wręcz razi naiwnością sędziego, ze w to uwierzy.

Nie ma absolutnie znaczenia, czy przedsiębiorca rzeczywiście korzystał z możliwości, jakie wynikają dla niego z określonego brzmienia postanowień umownych. Istotne jest jedynie, że nie było żadnych przeszkód aby z takich uprawnień, mogących naruszać interesy konsumenta, skorzystał. Przy czym należy podkreślić, że postanowienie umowne ma niedozwolony charakter nie dlatego, że jest w niewłaściwy sposób wykorzystywane przez przedsiębiorcę. To samo postanowienie nie może zaś być abuzywne bądź tracić takiego charakteru jedynie w wyniku przyjęcia przez jedną ze stron umowy określonego sposobu jej wykonania, korzystania bądź niekorzystania z wynikających z niego uprawnień.

Postanowienie jest abuzywne wtedy, kiedy daje kontrahentowi konsumenta możliwość działania w sposób rażąco naruszający interesy konsumenta.

Wobec powyższego, nie ma żadnego znaczenia dla stwierdzenia niedozwolonego charakteru określonych postanowień umownych to, w jaki sposób bank rzeczywiście ustalał kurs waluty, do której kredyt był indeksowany.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać TUTA J

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
——————————————————–
>> www.radcapiatek.pl
>> https://www.facebook.com/radcapiatek/