Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
Cudzoziemcy zainteresowani nabyciem nieruchomości w Polsce powinni mieć na uwadze możliwe dodatkowe obowiązki, związane z uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia. Jest to szczególnie istotne dla obywateli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska, Liechtenstein, Islandia oraz Norwegia) oraz Szwajcarii. Sytuacje prawną takich osób reguluje ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Kiedy potrzebne jest zezwolenie na nabycie nieruchomości
Zgodnie z ustawą, nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga uzyskania zezwolenia ministra właściwego dla spraw wewnętrznych, jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej. W przypadku nieruchomości rolnych, uprawnionym do wniesienia sprzeciwu jest również minister właściwy do spraw rozwoju wsi.
Zezwolenie jest wymagane w szczególności w przypadku nabycia ziemi (działek bez względu na ich przeznaczenie) oraz budynków. Nieruchomości będące wydzielonymi lokalami mieszkalnymi nie będą podlegać pod ten obowiązek, ze względu na wskazane w Ustawie odstępstwa.
Zezwolenie jest również potrzebne, w sytuacji, gdy cudzoziemiec ma zostać współwłaścicielem nieruchomości. Jest to ważne zarówno przy ustalaniu współwłasności w częściach ułamkowych, jak i współwłasność łączna. Oznacza to, że małżeństwo zainteresowane nabyciem nieruchomości, gdy jeden ze współmałżonków jest cudzoziemcem, również wymaga uzyskania pozwolenia.
Cudzoziemcy
Zgodnie z ustawą, przez cudzoziemce należy rozumieć:
1) osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego;
2) osoba prawna mająca siedzibę za granicą;
3) nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób wymienionych w pkt 1 lub 2, mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych;
4) osoba prawna i spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione w pkt 1, 2 i 3.
Odstępstwa
Ustawa zawiera wyłączenia podmiotowo-przedmiotowe, kiedy uzyskanie zezwolenia nie jest wymagane.
Przede wszystkim, z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnieni są obywatele oraz przedsiębiorcy pochodzący z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarii.
Kolejne wyłączenia podmiotowe dotyczą cudzoziemców, którzy:
- Zamieszkują na terenie Polski co najmniej 5 lat od udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- Są małżonkami polskiego obywatela i zamieszkują w Polsce co najmniej 2 lata od udzielenia zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, jeżeli nabyta nieruchomość będzie stanowić wspólność ustawową małżonków;
- W dniu nabycia nieruchomości, uprawniony jest do dziedziczenia ustawowego w rozumieniu prawa polskiego po zbywcy nieruchomości, a zbywca nieruchomości jest jej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem co najmniej 5 lat;
Poza powyższym, w ustawie występują określone zwolnienia podmiotowe dla osób prawnych i spółek (jak np. banków).
Przepisy zawierają także wyłączenia przedmiotowe – przede wszystkim nie wymaga zezwolenia:
- nabycie nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali; a także,
- nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu, jeżeli jest to związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego.
Skutki zawarcia umowy sprzedaży bez wymaganego pozwolenia
Ustawa zawiera dotkliwe sankcje za zawarcie umowy z pominięciem przepisów określonych w ustawie. Nabycie nieruchomości w takim przypadku należy uznać za nieważne. Również za nieważne uznane zostanie nabycie udziałów lub akcji w spółce, będącej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
Procedura uzyskania zezwolenia
Zezwolenie można uzyskać składając wniosek przez cudzoziemce. Zezwolenie jest wydawane, jeżeli:
- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa;
- cudzoziemiec wykaże, że zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.
Wniosek składa się do Ministerstwa spraw Wewnętrznych i Administracji. Po złożeniu wniosku, w pierwszym kroku jest on sprawdzany pod kątem formalnym.
Rozpatrzenie wniosku , następuje po zaopiniowaniu go przez organy uprawnione do sprzeciwu (Minister Obrony Narodowej, a także jeżeli dotyczy to gruntów rolnych to Ministra odpowiedzialnego za rozwój wsi). Czas na zaopiniowanie może wynieść nawet 2 miesiące.
W praktyce, rozpatrzenie wniosku może trwać ok. 3-4 miesiące.
Wydane zezwolenie jest ważne przez okres 2 lat.
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu !