Nazwisko po rozwodzie – kiedy i jak można powrócić do poprzedniego nazwiska
Składając pozew o rozwód wiele kobiet myśli o zmianie nazwiska a w zasadzie o powrocie do swojego nazwiska panieńskiego (dotyczy również mężczyzn, którzy przyjęli nazwisko panieńskie żony).
Czy jest to możliwe? co należy zrobić i w jakim terminie ?
Wraz z zawarciem związku małżeńskiego małżonkowie mają możliwość pozostania przy swoich nazwiskach, przyjęciu nazwiska drugiego małżonka czy też dołączeniu nazwiska małżonka do swojego dotychczasowego nazwiska. Jeśli małżonkowie zawierając związek małżeński pozostali przy swoich nazwiskach orzeczenie rozwodu nic w tym zakresie nie zmienia. Natomiast gdy któryś z małżonków przyjął nazwisko drugiego małżonka, należy pamiętać, że mąż może przyjąć nazwisko swojej żony, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Po rozwodzie możliwa jest zmiana nazwiska. Polega ona na rezygnacji z nazwiska męża (żony) i powrotu do nazwiska panieńskiego (kawalerskiego).
-
Ważne, aby pamiętać o zachowaniu odpowiednich terminów. Po ich przekroczeniu zmiana nie będzie możliwa w tym trybie.
W ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może je zmienić. Aby to zrobić składa on oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że chce powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
-
W przypadku przekroczenia 3 miesięcznego terminu zmiana nazwiska może nastąpić tylko według ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska i wyłącznie z ważnych powodów
Zmiana nazwiska możliwa jest dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia rozwodu. Warto pamiętać, że nie można wystąpić z orzeczeniem o zmianie nazwiska w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Nie można również żądać aby to sąd w wyroku orzekł o zmianie nazwiska.
Zmiana nazwiska odbywa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego poprzez złożenie stosownego wniosku wraz z dołączeniem dowodu wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 11 zł.
-
Oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego można złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.
Wniosek osoby, której akt małżeństwa znajduje się w Urzędzie Stanu Cywilnego, do którego złożono wniosek oraz wniosek osoby, której akt małżeństwa został już przeniesiony do Rejestru Stanu Cywilnego zostanie zrealizowany niemalże tego samego dnia. Natomiast wniosek osoby, której akt małżeństwa znajduje się w innym urzędzie stanu cywilnego i nie został jeszcze przeniesiony do rejestru stanu cywilnego, zostanie zrealizowany w dłuższym terminie