OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY MIĘDZY MAŁŻONKAMI
Zazwyczaj obowiązek alimentacyjny kojarzy się z małoletnimi dziećmi.
Istnieją jednak takie sytuacje, w których obowiązek alimentacyjny będzie dotyczył również płatności alimentów na rzecz współmałżonka, a nawet byłego małżonka.
Alimenty w czasie trwania małżeństwa
Jednym z obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa jest przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny, a każdy z małżonków winien go spełniać według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych. Jednocześnie przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują, że obowiązek ten można wykonać w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Małżonkowie często decydują o podziale ról w ten sposób, iż jeden z małżonków utrzymuje rodzinę, a drugi małżonek podejmuję pracę zawodową w ograniczonym zakresie, poświęcając się wychowaniu potomstwa lub prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego. Nie oznacza to jednak, że małżonek zarabiający może sam zdecydować o tym, jaką kwotę przeznaczy na zaspokojenie potrzeb rodziny. Jeśli obowiązek ten nie jest odpowiednio wykonywany, k.r.o. przewiduje dwie możliwości: powództwo o przyczynienie się do zaspokajania życiowych potrzeb rodziny oraz powództwo o nakazanie wypłacania małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka.
Alimenty na małżonka po rozwodzie
- Rozwód bez orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie następuje na zgodne żądanie małżonków. W takim przypadku Sąd nie zajmuje się winą w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
W sytuacji orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie małżonek może żądać alimentów w przypadku, gdy popadnie w niedostatek.
Czym jest niedostatek w świetle prawa? To sytuacja, w której były małżonek nie będzie mógł np. z powodu choroby lub wieku własnymi siłami zaspokoić swoje podstawowe potrzeby życiowe.
Z orzecznictwa Sądu Najwyższego za osobę znajdującą się w niedostatku uważa się taką osobę, która nie może własnymi staraniami zaspokoić swych usprawiedliwionych potrzeb, nie posiada własnych środków w postaci wynagrodzenia za pracę, emerytury czy renty, ani też dochodów z własnego majątku.
Świadczenie alimentacyjne na rzecz byłego małżonka ograniczone jest 5-letnim terminem, poczynając od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Po upływie tego okresu obowiązek alimentacyjny wygasa. Istnieje jednak możliwość przedłużenia tego okresu, ze względu na szczególne okoliczności np. chorobę byłego małżonka.
- Rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków
W sytuacji, gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozwodu, drugi z małżonków może domagać się od niego zasądzenia alimentów nawet gdy, nie znajdzie się w niedostatku. Warunkiem jednak otrzymania alimentów jest wykazanie, że w związku z rozwodem pogorszyła się sytuacja materialna małżonka niewinnego. Małżonek niewinny nie musi nawet znajdować się w niedostatku – wystarczy, że rozwód spowodował istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej.
- Rozwód z winy obu stron
W sytuacji orzeczenia rozwodu z winy obu stron każdy z małżonków może żądać alimentów od drugiego małżonka, jeśli popadnie w niedostatek.
Obowiązek ten nie jest ograniczony w czasie. Ustaje w przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w tego typu sprawie zapraszam do kontaktu z moją Kancelaria ul. Racławicka 6, 21-040 Świdnik, tel. 733 130 581. Udzielam porad stacjonarnie w Kancelarii oraz w formie elektronicznej na terenie całego kraju.