Obowiązki co od rejestracji pojazdów - kary
Już miesiąc - od dnia 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące pojazdów sprowadzanych z zagranicy (w stosunku do Polski są to przede wszystkim: Niemcy, Francja i Belgia). Zgodnie z nimi:
- w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia auta należy je zarejestrować - i nowością jest ryzyko otrzymania administracyjnej kary za to zaniechanie, w wysokości od 200 do 1000 zł;
- ubezpieczenie OC będzie dotyczył także aut komisowych przed ich sprzedażą "na ulicę".
Jakie okoliczności są dodatkowo istotne?
Po pierwsze obowiązek dotyczy wszystkich osób, które sprowadzają pojazd z zagranicy (a zatem zarówno prywatnego właściciela, jak i właściciela komisu, który sprowadza rocznie np. kilkadziesiąt TIR-ów).
Po drugie, dowolność w ustalaniu wysokości ewentualnej kary budzi zastrzeżenia, albowiem brak jest kryteriów, według których starostowie mogą stosować stawkę kary w danej sprawie. To oznacza, że każda kwota wyższa niż 200 zł może zostać zaskarżona i skierowana do sądu.
Po trzecie, potencjalnie kłopotliwą dla organu kwestią jest informacja o tym, kiedy auto faktycznie zostało sprowadzone do Polski.
Po czwarte, zgodnie z przepisami, w razie wykrycia uchybienia obowiązku rejestracji, strona może wnosić o odstąpienie przez organ od nałożenia kary i poprzestanie na pouczeniu.
Praktyka pokaże rozwój orzecznictwa administracyjnego i sądowego w tych sprawach.
Autor: adwokat Michał Burtowy (Poznań)
tel: + 48 694 903 756 | mail: michal@burtowy.pl