Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko
Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko
Na wstępie należy zaznaczyć, że rodzice są wzajemnie zobowiązani do utrzymania ich wspólnego dziecka. Obowiązek alimentacyjny może polegać na dostarczaniu środków na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz na osobistych staraniach o jego wychowanie.Często zdarza się, że to tylko jeden rodzic wychowuje i zajmuje się dzieckiem, w takiej sytuacji drugi rodzic może zostać zobowiązany do pokrywania w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania małoletniego.
Zgodnie z ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (w naszym przypadku dziecko) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (rodzic).
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera katalogu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, stworzenie takiego zamkniętego katalogu, jest niemożliwe. W tym zakresie należy odnieść się każdorazowo do indywidualnej sytuacji dziecka. Małoletni w zależności od wieku i uzdolnień, powinien mieć zaspokojony prawidłowy rozwój fizyczny, jak i duchowy.
Na potrzeby tej publikacji umieszczam przykładowy katalog usprawiedliwionych potrzeb (wydatków) na dziecko:
- żłobek/szkoła(czesne), wyżywienie, ubrania, podręczniki, partycypowanie w kosztach utrzymania nieruchomości w której zamieszkuje małoletni (opłaty za media, czynsz), środki chemiczne, koszty wizyt lekarskich/ leków, wycieczki szkolne, korepetycje, zajęcia dodatkowe, wycieczki szkolne itd.
Co istotne należy podkreślić aspekt wieku dziecka, bowiem inne potrzeby finansowe ma noworodek, a inne 16 latek.Z roku na rok rosną koszty życia, jak i potrzeby dziecka, co jest głównym powodem wnoszenia powództw o podwyższenie alimentów.
Drugim najważniejszym aspektem branym pod uwagę przy ustalaniu wysokości zobowiązania alimentacyjnego są zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Aby zobrazować tą przesłankę posłużę się przykładem – ojciec dziecka, zdrowy, posiadający wysokie kwalifikacje pracownicze, jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy, jako osoba bezrobotna, bez prawa do zasiłku. Po drugiej stronie mamy matkę dziecka,pracującą na pełen etat zajmującą się ich wspólnym 10 letnim dzieckiem. Ojciec dziecka mimo licznych próśb ze strony matki, nie łoży dobrowolnie na utrzymanie dziecka, ani się nim nie interesuje. Zasłania się tym, że nie pracuje i nie ma za co płacić. Matka dziecka decyduje się na złożenie pozwu o alimenty, czy pomimo braku dochodu ojca dziecka zostaną zasądzone alimenty?
Sąd rozpatrujący powyższą sprawę weźmie pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka, sytuację matki oraz co istotne zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Przy odpowiedniej argumentacji, sąd zasądzi alimenty na dziecko, uznając, że ojciec dziecka może podjąć się zatrudnienia i uzyskać środki na płacenie alimentów. Reasumując, orzekając o wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę także warunki osobiste, finansowe zobowiązanego, jakie może uzyskać przy wykorzystaniu swoich kwalifikacji i sił fizycznych.
Kolejne zagadnieniem dotyczy prawa małoletniego dziecka do życia na równej stopie życiowej z rodzicami, bez względu, czy dziecko mieszka razem z rodzicem, czy też oddzielnie.Jeżeli zachodzi dysproporcja między środkami na utrzymanie małoletniego, a znacznymi zarobkami rodzica, może stanowić to podstawę do wystąpienia z powództwem o zasądzenie/ podwyższenie alimentów, aby zapewnić uprawnionemu stopę życiową zbliżoną do tej, na której mieszka rodzic.
Ostatnie zagadnienie w tym artykule dotyczy świadczenia 500 +. Wiele osób zobowiązanych do płacenia alimentów, tkwi w błędnym przekonaniu, iż pobieranie tego świadczenia przez drugiego z rodziców, ma wpływ na wysokość alimentów. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wprost określa, iż na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływa pobieranie tego świadczenia.