Ostatni czas obfituje w zagadnienia dotyczące dodatku węglowego - klienci pytają mnie czy spełniają warunki do przyznania im tego dodatku, a jeśli zostanie im doręczona decyzja odmowna - czy są podstawy do wniesienia odwołania.
W mojej ocenie,
w razie wydania przez właściwy organ decyzji w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego, należy walczyć i takie odwołania składać
. Przemawia za tym kilka powodów.
Dlaczego warto wnieść odwołanie od decyzji o odmowie przyznania dodatku węglowego?
Po pierwsze,
decyzja może po prostu zostać zmieniona
przez organ rozpoznający odwołanie. Jeśli wnioskodawca nie spróbuje, to straci szansę na otrzymanie świadczenia.
Po drugie,
odwołanie od takiej decyzji nie podlega opłacie
.
Po trzecie, życie pisze różne scenariusze i stany faktyczne, na podstawie których takie decyzje odmowne są wydawane bywają bardzo skomplikowane. Organ nie zawsze podejmie słuszne kroki: nie sprawdzi danego aspektu sprawy, nie zweryfikuje swoich wątpliwości i wyda decyzję niekoniecznie odpowiadającą rzeczywistości (np. bardzo czesto słyszę, że organ twierdzi, że wnioskodawca nie mieszka w danej nieruchomości). Odwołanie służy kontroli prawidłowości decyzji.
Organ rozpoznający odwołanie będzie musiał zatem sprawdzić czy organ wydający decyzję postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli stwierdzi uchybienia w zachowaniu właściwej procedury - istnieje szansa na zmianę decyzji odmownej.
Po czwarte,
w takim odwołaniu należy z reguły zarzucać nie tylko naruszenie przez organ przepisów ustawy o dodatku węglowym, ale również kodeksu postępowania administracyjnego
. To zgodnie z przepisami tego kodeksu organ wydający decyzję ma obowiązek m. in. kompleksowo zgromadzić materiał dowodowy w sprawie, a następnie wszechstronnie go ocenić. Sama decyzja zaś musi zawierać wszelkie niezbędne elementy, aby ją w oogóle uznać za decyzję, tj. oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się odwołania, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji.
Najważniejsze, aby decyzja była właściwie uzasadniona pod względem faktycznym i prawnym - w końcu to z uzasadnienia wnioskodawca musi dowiedzieć się, dlaczego jego wniosek o przyznanie dodatku węglowego nie spotkał się z akceptacją organu.
Jaki jest tryb wniesienia odwołania od decyzji o odmowie przyznania dodatku węglowego?
Na wniesienie odwołania jest
14 dni
od dnia doręczenia decyzji odmownej. Odwołanie wnosi się do właściwego
Samorządowego Kolegium Odwoławczego
za pośrednictwem organu, który je wydał. Dokładne instrukcje w tym zakresie znajdą się w pouczeniu umieszczonym na końcu każdej decyzji. Poza tym, aby nic nie umknęło, najlepiej zapisać sobie datę odbioru korespondencji na kopercie z przesyłką i z ostrożności (oraz w miarę możliwości) nie składać odwołania ostatniego dnia. Odwołanie zdecydowanie polecam nadać na adres organu
przesyłką poleconą
. Można złożyć je również w organie, który wydał decyzję.
Zapraszam do skorzystania z mojej pomocy przy sporządzeniu odwołania decyzji o odmowie przyznania dodatku węglowego. Oferuję sporządzenie odwołania indywidualnie dopasowanego do Państwa sprawy, jak również uniwersalny wzór, który pomoże w samodzielnym przygotowaniu takiego pisma.
adw. Elżbieta Walczak
tel. 576 777 064
www.walczaklegal.com